מעינות, מכללת מעינות, מעיינות, מכללת מעינות, מכללה לרפואה משלימה
מעינות - מכללה ללימודי רפואה משלימה בשיתוף לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה
IconsCat
About Image
מאמרים מקצועיים

תחום הרפואה המשלימה הוא רחב ומרתק, אלפי ספרים נכתבו בנושא, ועשרות קורסים קיימים בתחום. במאמרים המובאים כאן, מצד ימין של העמוד, נשתדל בכל פעם לגעת באחד מן הנושאים המרתקים. להגיש לכם את הכתבות העדכניות ביותר, מאמרים חדשים, וכל מה שאקטואלי לתחום הרפואה המשלימה. 

 קריאה מהנה ! 

אינטראקציות בין חושיות

תיאוריית חמש התנועות ברפואה הסינית רואה את המקרו- קוסמוס, כלומר, את כל מה שקשור מחוץ לגוף האדם, בתוך גוף האדם עצמו. ישנה הקבלה והשפעה של הסביבה על האדם. דפנה רוזנבליט, מרצה וראש תחום הלימודים במגמה לרפואה סינית במכללת 'מעינות' – המרכז לרפואה משלימה, מסבירה ומפרטת: "הפילוסופיה הסינית רואה השפעות ותהליכים בטבע שמתרחשים בתוך גוף האדם המושתת על חמש התנועות שהן: אש, אדמה, מתכת, מים ועץ. לכל אחת מהתנועות בטבע ישנה הקבלה למערכות גופניות ונפשיות בגוף האדם, לכל אלמנט, תנועה בגוף, ישנם איברים ומערכות בגוף שהיא שולטת עליהם".

לדוגמא: הטעם של האש הוא מר וריחו שרוף, כמו למשל צנים, טוסט וכדומה; הטעם של האדמה הוא מתוק וריחו כריח של בושם ופריחה שפותח את החושים; הטעם של המתכת הוא חריף כמו חלודה ובעל ריח דומה; טעם המים הוא מלוח כמי ים וריחם כשל ריקבון.

כאשר יש חוסר איזון מתמשך בגוף האדם ניתן לאבחן את המצב על ידי בחינת נוזלי הגוף ומרקמם של חומרים שונים בגוף כמו - זיעה, ריח מהפה, הפרשות שונות ועוד. חוסר האיזון של אותה מערכת יבלוט גם בריח. למשל, זיעה המדיפה ריח חמוץ מאוד, תעיד על חוסר איזון במערכת הכבד וכיס המרה. הסיבה לכך עשויה להיות חוסר איזון בגוף, חום גבוה או עודף אנרגיה באותה מערכת.

דוגמא נוספת: חוסר איזון גדול במערכת הכליות ושלפוחית השתן, חולשה במערכת השלד והעצמות ובעיות מפרקים חמורות לאורך זמן יכולים להביא לריח גוף מעט רקוב. גם עודף של חום או חוסר הזנה של נוזלים ויין שקשור במערכת העיכול ובמערכת הלב יכול ליצור טעם מר בפה; חוסר איזון במערכת העיכול יכול ליצור טעם טפל/מתוק ודביק בחלל הפה ובנוזלי הגוף; בעיות נשימה כרוניות יכולות ליצור רצון להרחה וטעימה של החריף, על מנת למלא את המחסור של אותו איבר הקשור לטעם ולריח; אנשים הצורכים מאכלים חמצמצים כמו פירות הדר ואננס ייתכן שיש להם חוסר ביכולת התכווצות השרירים, חוסר או עודף בהזנה של הגידים והשרירים או בהרגעת התנועה של אלמנט העץ בגוף, המתבטאים למשל בכאבי ראש, בכעסים, בביישנות ועוד.

"כמעט בכל בעיה באחד מהחושים נטפל באיבר, במערכת הקשורה לאותו חוש וגם נטפל, נזין ונאזן את הלב עצמו, מכיוון שהלב, על פי הפילוסופיה והרפואה הסינית", מדגישה רוזנבליט, "הוא הקיסר ששולט על האיברים והחושים כולם, הוא הנותן את החותם האחרון על ייצור התהליכים בגוף".

 

22/6/15
ה' תמוז תשע"ה
לפעמים אפשר לוותר על רופאים ועל תרופות, מפני  שלרפואה המשלימה יש הרבה מה להציע כדי שאף גרם של אנטיביוטיקה לא יכנס לכן אל תוך הגוף. 
ד"ר זוהר יגיל, יו"ר איגוד הסו-ג'וק הבינלאומי ומרצה לסו-ג'וק במכללת מעינות המרכז ללימודי רפואה משלימה מסביר לנו כמה דברים מעניינים הלהיט החם של הרפואה המשלימה – הסו-ג'וק.
הסו-ג'וק הינה שיטת ריפוי צעירה, יעילה ועוצמתית. שיטה זו פותחה על ידי פרופסור למדעים מדרום קוריאה, בשם פרופסור פארק ג'יי וו. השיטה משלבת חוכמה עתיקה והגיון מודרני אשר יוצרים יחד את צורת הריפוי האולטימטיבית.
בבסיס השיטה עומדות הידיעה כי המערכת של גוף האדם משתקפת בנקודות שונות בגופו. למעשה, גוף האדם נברא בצורה מופלאה כשעל פני הגוף בעצמו פזורות רבבות מערכות לריפוי עצמי. מתוך מערכות אלה מערכות הריפוי היעילות ביותר נמצאות בכפות הידיים והרגליים .כפות הידיים והרגליים הן המערכות הדומות ביותר לגוף השלם . מלבד זאת, מערכות אילו הן המעוצבות (מלאות עצבים) ביותר, ולכן כל גירוי שמתבצע עליהן נקלט בצורה טובה יותר בגוף ומשפיע רפואית בצורה הטובה והמהירה ביותר. 
 
פיזי ואנרגטי
כל בעיה בגוף הפיזי מלווה בבעיה מקבילה בגוף ה'אנרגטי', העשוי ממערכות זרימת שונות המכונות בשם  'אנרגיה'.  בכל פעם שיש פגיעה בגוף הפיזי נוצרת חסימה בגוף האנרגטי וחסימה זו מגיעה לידי ביטוי בנקודת ההשתקפות שבכף היד או הרגל.
איתור נקודת ריפוי חסומה מתבסס על מציאת נקודת השתקפות רגישה. ככל שנקודת ההשתקפות רגישה יותר, כך הטיפול יהיה מהיר יותר ויעיל יותר.
איך מטפלים?
הטיפול בסו-ג'וק מתבסס על גירוי נקודות ההשתקפות באמצעים שונים. ניתן לגרות את הנקודות באמצעות עיסוי, צבע, זרעים, מגנטים ומחטים.
 
הפעם נלמד איך לרפא בבית מחלות קלות בעזרת זרעים. 
באופן כללי, הזרעים מכילים כמות רבה של אנרגיה. אנרגיה עצורה זו תשמש לצמיחת הזרע לאחר שייטמן באדמה.  לכן, האנרגיה הטמונה בזרע הופכת אותו לכלי טיפול רב עוצמה ומומלץ. כאשר מטפלים בעזרת זרעים יש להשתמש בזרעים חיים (לא קלויים).
את הזרעים נהוג להניח על נקודת ההשתקפות החסומה ולהדביק אותם למקום עם אגד מדבק -ובשפת העם, פלסטר למשך 4 עד 12 שעות. לאחר מכן יש להסיר את הזרעים ולזרוק אותם. (אין לכם מה לנסות לשתול אותם הם כבר לא יצמחו  וגם לשימוש אנרגטי חוזר לא יצלחו). 
אגב, חשוב לדעת כי לכל זרע ישנה איכות אנרגטית שונה בהתאם לפיזיולוגיה של הצמח ממנו הוא נגזר.
 
הדרכה לטיפול ביתי בשיטת לבעיות נפוצות הסו-ג'וק:
טיפול באף סתום – נקודת ההשתקפות של האף נמצאת במרכז טביעת האצבע של האגודל, מומלץ ללחוץ קלות על המקום ולבדוק האם הנקודה רגישה. במידה שכן, ניתן להדביק זרעי כוסמת על המקום הרגיש.
בדלקות עיניים – השתקפות העיניים נמצאת בחלקו העליון של האגודל - מעל האף. לטיפול יש להדביק זרעי כוסמת או פלפל שחור.
טיפול בהתקררות נפוצה - בטיפול בהתקררות נטפל באמצעות זרעים הן באזור האף והגרון והן באזור הלב שאחראי על חום והזרמת דם לרחבי הגוף.
 
 
לארבעת הטיפולים הבאים מצורפת מפה מפורטת המסבירה את המיקום המדויק בו צריך להדביק את הזרעים:
טיפול בדלקת שקדים כרונית - את נקודות ההשתקפות של השקדים אפשר למצוא במפרק הדיסטלי (המפרק הראשון) של האגודל. לטיפול בנקודה זו ניתן לשים שני זרעים, כוסמת או פלפל שחור) משני צידי מפרק האגודל שבכף הרגל.
טיפול בדלקות אוזניים כרוניות – כל מה שנותר לעשות זה למצוא את השתקפות האוזניים. אם את האף מצאנו במרכז הפלנגה הדיסטלית, כשם שהאף נמצא במרכז הפנים.  את האוזניים נוכל למצוא בקו התפר בין היין ליאנג - הצד הרך והצד הנוקשה של האגודל בקו אופקי המתחבר עם האף . על האוזניים נעבוד עם זרעי כוסמת ירוקה.
טיפול בהרטבות לילה – לטיפול בבעיה זו יש להשתמש בזרעי תפוח. לכיווניות זרעי התפוח חשיבות מכרעת, כיוון הזרימה בזרע הוא מהצר לרחב ולכן נניח את הזרע נגד כיוון הזרימה – כשחלקו הצר פונה כלפי מטה(האצבעות כמתואר בתרשים.
טיפול בהשמנת יתר – כידוע, השמנת יתר נגרמת ממספר גורמים, לכן, הטיפול בה יכלול בעצם כמה טיפולים שונים: טיפול להורדת תיאבון, טיפול להאטת פעילות הקיבה וטיפול לעידוד התרוקנות המעי. 
 
 
 
 

 נטורופתיה מאפשרת את הטיפול המקיף ביותר בתחום הרפואה הטבעית בעולם המערבי. מפני שהיא עושה שימוש בכלי אבחון רבים, מחזקת את מערכות הריפוי הטבעיות של הגוף, 'בונה' מחדש את עולם התזונה בעזרת תפריט נכון ותוספי תזונה ופועלת לנפש בריאה בגוף בריא.

שרון צור ND, נטורופת, מרצה במכללת מעינות-המרכז לרפואה משלימה, מאבחן על פי כף היד, גלגל העין, ציפורניים ולשון. מסביר לנו כמה דברים חשובים שלא ידענו על הנטורופתיה.

טיפול רב תחומי

בריאות וחולי הם תוצאה של יחסי גומלין מורכבים בין גורמים פיסיים, רגשיים, גנטיים, סביבתיים וחברתיים. בריאות שלמה כוללת גם בריאות נפשית, רגשית ורוחנית.

נטורופתיה היא שם כולל למטפל הלומד תחומי טיפול רבים במטרה לתת למטופל את האבחון והטיפול המקיף ביותר. נטורופת לומד מסלול במשך 4 שנים את תורת הגוף אנטומיה ופיזיולוגיה (מבנה הגוף ותפקודו), פתולוגיה (מחלות), ביוכימיה, פענוח בדיקות דם, צילומים, בדיקות מעבדה, תזונה, צמחי מרפא, ארומתרפיה (שמנים ארומטיים), פרחי באך, טיפולי מגע (רפלקסולוגיה, שיאצו, עיסוי, קינסיולוגיה) ועבודה של גוף ונפש במגוון קורסים מקצועיים נוספים. כל אלה על מנת לתת למטופל את הטיפול המקיף ביותר תחת קורת גג אחת.

 

כוחות ריפוי טבעיים

נטורופתיה פועלת על מנת לחזק את כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף מתוך הבנה כי חולי הוא סימן לחוסר איזון. על מנת להבין את שורש החוסר האיזון (חולי) ישתמש הנטורופת באבחון שלאחריו ינחה את המטופל אל תוך תהליך של שינוי באורח החיים ותזונה תוך שילוב כלים נוספים תומכים. 

כלי אבחון מגוונים

תהליך האבחון הוא החלק הראשון של הטיפול הנטורופתי. בחלק זה הנטורופת משתמש במגוון כלים שרכש בהכשרתו – אבחון על פי כלי הרפואה הקונבנציונאלית (בדיקות דם, סיכומים רפואיים, צילומים ועוד כולי) בשילוב כלי אבחון בהם מציג הגוף את הגורמים לחוסר האיזון, לדוגמה – חסר בוויטמינים, מינרלים, חלבונים או מצבי עודף, כגון לדוגמה – עודף שומנים בדם, עודף סוכריים בדם, נטילת יתר של ויטמינים, חיידקים, פטריות ועוד.

כלי האבחון העומדים לרשות הנטורופת מגוונים – אירידיולוגיה (גלגל העין), כירולוגיה (כף היד), ציפורניים, לשון, תווי פנים, כף הרגל (רפלקסולוגיה), קינסיולוגיה (בדיקת שריר) לבדיקת אלרגיות ומזונות מחלישים ועוד רבים.

           

תזונה בראש ובראשונה

על מנת לאפשר לגוף לטפל בעצמו עד למצב של איזון יש לתת לגוף את הרכיבים הנכונים והמותאמים עבורו בהתאם לאבחון, וכן להוציא מהתפריט מזונות או רכיבי מזון שאינם טובים עבורו. התפריט יורכב ממזונות מזינים ומחיים את הגוף – המאפשרים למערכת העיכול לעכל ולספוג היטב את המזון, מחזקים את מערכות הניקוי והפינוי של הגוף ואת המערכת החיסונית. הנטורופת גם מנחה את המטופל לגבי שילובי מזון הנכונים עבורו והכנת המזונות בצורה נכונה להעצמת התפריט.

 

ויטמינים, מינרלים ו"מזונות על"

כשם שרופא רושם לחולה תרופות, תוספי המזון הם הכלים המאפשרים לנטורופת להשלים את החסרים התזונתיים על ידי ויטמינים ומינרלים, חיזוק מערכת העיכול באמצעות חיידקים פרוביוטיים ואנזימי עיכול, נוגדי חמצון, ויטמין C וצמחים התומכים בפעילות מערכת החיסון כנגד חיידקים, וירוסים ופטריות.

הנטורופת ינחה כיצד ליטול בצורה נכונה את תוספי המזון ויבדוק כי אינם מתנגשים עם תרופות או טיפולים רפואיים אחרים אותם מקבל המטופל. 

 

חגיגה של צמחים

לימוד מעמיק בתחום צמחי המרפא מאפשר לנטורופת לתמוך בתהליכי האיזון של הגוף על ידי שימוש בסוגים שונים של צמחים ובשיטות ההפקה וההכנה שלהם. חליטות ומרתחים לתמיכה במערכת העיכול ולהרגעת הגוף, צמחי מרפא בכמוסות בהן ריכוז גבוה של חומרים פעילים שקשה להשיג באכילה של הצמח כדוגמת כמוסות הכורכום או רימונים. ושימוש בטינקטורות (מיצוי צמחי מרפא באלכוהול). הלמידה של תחום צמחי המרפא כוללת שמנים צמחיים (ארומתרפיה), הכנת קרמים, משחות ותערובות שמן למריחה ולבליעה. 

           

דוקטור תנועה

הנטורופת מתייחס לתנועה ומנחה את המטופל על סוג התנועה המותאמת עבורו, פעילות גופנית הנכונה למטופל, תדירותה ועצימותה. הליכה, ריצה, שחייה, יוגה, פילאטיס ועוד מסייעים לגוף לנקות רעלים, להתמודד בצורה יעילה יותר עם לחץ ומתחים, חיזוק השרירים והיציבה בנוסף או בשילוב טיפולי מגע הנלמדים באופן מקצועי בלימודי הנטורופתיה לתמיכה בתהליך הטיפול, כמו: שיטות עיסוי עם התמחות בילדים ובתינוקות והתאמה נכונה של שמנים ארומטיים, . תחום המגע כולל רפלקסולוגיה, טווי-נא, שיאצו, קינסיולוגיה עיסוי רפואי ועוד.  

 

נפש בריאה, גוף בריא

חלק חשוב בתהליך הריפוי והאיזון היא הבנה כי לנפש השפעה על יכולתו של המטופל להשלים את הטיפול. על המטופל לקבל את תהליך השינוי, ולהתמיד בו. הנטורופת מסייע למטופל גם בתמיכה בנפש ובהתנהגות על ידי שימוש בפרחי באך להתמודדות עם שינויים, טראומות מודחקות ודפוסי חיים.

 

שימוש בכלי אבחון רבים, מחזקת את מערכות הריפוי הטבעיות של הגוף, 'בונה' מחדש את עולם התזונה בעזרת תפריט נכון ותוספי תזונה ופועלת לנפש בריאה בגוף בריא.

שרון צור ND, נטורופת, מרצה במכללת מעינות-המרכז לרפואה משלימה, מאבחן על פי כף היד, גלגל העין, ציפורניים ולשון. מסביר לנו כמה דברים חשובים שלא ידענו על הנטורופתיה.

טיפול רב תחומי

בריאות וחולי הם תוצאה של יחסי גומלין מורכבים בין גורמים פיסיים, רגשיים, גנטיים, סביבתיים וחברתיים. בריאות שלמה כוללת גם בריאות נפשית, רגשית ורוחנית.

נטורופתיה היא שם כולל למטפל הלומד תחומי טיפול רבים במטרה לתת למטופל את האבחון והטיפול המקיף ביותר. נטורופת לומד מסלול במשך 4 שנים את תורת הגוף אנטומיה ופיזיולוגיה (מבנה הגוף ותפקודו), פתולוגיה (מחלות), ביוכימיה, פענוח בדיקות דם, צילומים, בדיקות מעבדה, תזונה, צמחי מרפא, ארומתרפיה (שמנים ארומטיים), פרחי באך, טיפולי מגע (רפלקסולוגיה, שיאצו, עיסוי, קינסיולוגיה) ועבודה של גוף ונפש במגוון קורסים מקצועיים נוספים. כל אלה על מנת לתת למטופל את הטיפול המקיף ביותר תחת קורת גג אחת.

 

כוחות ריפוי טבעיים

נטורופתיה פועלת על מנת לחזק את כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף מתוך הבנה כי חולי הוא סימן לחוסר איזון. על מנת להבין את שורש החוסר האיזון (חולי) ישתמש הנטורופת באבחון שלאחריו ינחה את המטופל אל תוך תהליך של שינוי באורח החיים ותזונה תוך שילוב כלים נוספים תומכים. 

כלי אבחון מגוונים

תהליך האבחון הוא החלק הראשון של הטיפול הנטורופתי. בחלק זה הנטורופת משתמש במגוון כלים שרכש בהכשרתו – אבחון על פי כלי הרפואה הקונבנציונאלית (בדיקות דם, סיכומים רפואיים, צילומים ועוד כולי) בשילוב כלי אבחון בהם מציג הגוף את הגורמים לחוסר האיזון, לדוגמה – חסר בוויטמינים, מינרלים, חלבונים או מצבי עודף, כגון לדוגמה – עודף שומנים בדם, עודף סוכריים בדם, נטילת יתר של ויטמינים, חיידקים, פטריות ועוד.

כלי האבחון העומדים לרשות הנטורופת מגוונים – אירידיולוגיה (גלגל העין), כירולוגיה (כף היד), ציפורניים, לשון, תווי פנים, כף הרגל (רפלקסולוגיה), קינסיולוגיה (בדיקת שריר) לבדיקת אלרגיות ומזונות מחלישים ועוד רבים.

           

תזונה בראש ובראשונה

על מנת לאפשר לגוף לטפל בעצמו עד למצב של איזון יש לתת לגוף את הרכיבים הנכונים והמותאמים עבורו בהתאם לאבחון, וכן להוציא מהתפריט מזונות או רכיבי מזון שאינם טובים עבורו. התפריט יורכב ממזונות מזינים ומחיים את הגוף – המאפשרים למערכת העיכול לעכל ולספוג היטב את המזון, מחזקים את מערכות הניקוי והפינוי של הגוף ואת המערכת החיסונית. הנטורופת גם מנחה את המטופל לגבי שילובי מזון הנכונים עבורו והכנת המזונות בצורה נכונה להעצמת התפריט.

 

ויטמינים, מינרלים ו"מזונות על"

כשם שרופא רושם לחולה תרופות, תוספי המזון הם הכלים המאפשרים לנטורופת להשלים את החסרים התזונתיים על ידי ויטמינים ומינרלים, חיזוק מערכת העיכול באמצעות חיידקים פרוביוטיים ואנזימי עיכול, נוגדי חמצון, ויטמין C וצמחים התומכים בפעילות מערכת החיסון כנגד חיידקים, וירוסים ופטריות.

הנטורופת ינחה כיצד ליטול בצורה נכונה את תוספי המזון ויבדוק כי אינם מתנגשים עם תרופות או טיפולים רפואיים אחרים אותם מקבל המטופל.  

לראשונה בארץ, יולדות בבית החולים "בני ציון" זוכות לטיפולי רפלקסולוגיה, דיקור סיני ודמיון מודרך על חשבון בית החולים. הטיפול מסתמך על הוראות המיילדות ובקשות היולדת וביכולתו להרגיע, לאזן ולהסדיר צירים, להפחית כאב ועוד.

לכתבה המלאה  לחצו כאן 

אחד הקורסים המרתקים במכללת מעינות הוא מסלול הלימודים 'הריון ולידה' במסגרתו נלמדים שלוש מקצועות בשנתיים: תומכת לידה, מדריכה ומנחת קבוצות הכנה ללידה ומלווה לאחר לידה.

אנחנו שמחים לראות שהמהפיכה בתחום הלידה לא מתרחש רק בין כתלי המכללה אלא מתחילה לפעול גם באופן מעשי בתוך בתי החולים. מהיום היולדות זוכות לטיפולי רפלקסולוגיה, דיקור סיני ודמיון מודרך על חשבון בית החולים

 

מנהלת המסלול 

מי שמעבירה במכללת מעינות את הקורס היא שרה משולמסון, מרצה ראשית, מרכזת קורס ומנהלת מגמת הריון ולידה

מוסמכת ברפואה פולארית B.P.T לנקסטר, אנגליה, תחום התמחות טיפול בנשים - גוף ונפש.

בעלת למעלה מ- 14 שנות ניסיון טיפולי בנשים. יוצרת "עבודת אישה" - שיטה ייחודית רב תחומית, אשר מתבססת על מחקר ועל ניסיון קליני מעשי, ומתמקדת בתהליכי התפתחות והעצמה אישיים וקבוצתיים לנשים בשלבי חייהן השונים.

מדריכה ומנחה מוסמכת במקצועות הלידה: קורסי הכנה ללידה, תומכת ומלווה נשים בהריון, בלידה ולאחר הלידה, מטפלת ומעבדת מהלכי לידה טראומתיים, מעבירה שיעורים ייחודיים המכינים ללידה דרך עבודת אישה. מדריכת קורס עיסוי תינוקות.

 

 

מקצוע עם יעוד ושליחות 

חושבת שמתאים לך ללמוד לימודי הריון ולידה?
לחצי כאן פרטים מלאים: 
http://bit.ly/1eeuRUJ

 

אופן ההתנהגות שלנו עם הסביבה ועם עצמנו נעוץ בזיכרונות שלנו.  אם ניגע בזיכרון, נוכל אולי לשנות משהו ברגש המתלווה אליו, קבלו את שיטת NLP -האפשרות ליצור מציאות חדשה המובילה להצלחה.

 חשבתן פעם על תפקידו של הזיכרון? אופן ההתנהגות שלנו עם הסביבה ועם עצמינו נעוץ כולו בזיכרונות שלנו. המוח מגיב למציאות ממשית וגם למחשבות על המציאות. אנחנו מתייגים אנשים כטיפוסים אלה ואחרים בהתאם לזיכרון שלנו על התנהגויות שונות שלהם. אנחנו נותנים פרשנות לאירועים בהתאם לזיכרון שנצרב בנו. 

אם ניגע בזיכרון, נוכל לשנות את הרגש המתלווה אליו. מסתבר שיש דרך לגעת בזיכרון שלנו ליצור מציאות חדשה - הדרך הזו נקראת שיטת NLP.

השיטה בנויה על ההבנה כי המוח אינו מסוגל להבחין בין הסיפור שאנו מספרים לעצמנו על המציאות שחווינו, לבין המציאות אותה אנו באמת קולטים. 

במילים פשוטות: אין דבר כזה מציאות אובייקטיבית, משום שתמיד היא תחווה אחרת אצל אנשים שונים.

מה שיתפרש אצל אחד כחוסר תשומת לב ("הוא בטח היה עסוק ואז שכח לחזור לשיחת הטלפן שלי") יצור משבר משפחתי אצל האחר ("ממש לא בסדר, הוא מסנן את השיחות שלי ואחר כך הוא עוד יבקש ממני טובה. בשביל טובות אנחנו גיסים, אבל לא בשביל לחזור לשיחות שלי").

 שינוי תפיסת המציאות

ה -NLP Neuro Linguistic Programming)) "הינו מדע המצוינות האנושית", מסבירה עידית ג'וס, מרצה בקורס NLP ב'מעינות – המכללה ללימודי רפואה משלימה'. "זוהי גישה שהתפתחה מתוך חקר אנשים שהצליחו מאד בתחומם, כאשר שאלת המוצא הייתה: מה הופך אנשים למצליחים ולמשפיעים ביותר בתחומם ואיך הם עושים זאת. המחקר נערך מתוך התבוננות על התהליך המנטלי הפנימי שאנשים אלו עוברים ובחינה כיצד הם חושבים ומשתמשים ביכולות ובכוחות שלהם בדרך להצלחתם. המחקר הוליד מאגר של טכניקות פרקטיות וקלות ללמידה, ליצירת השפעה תוך אישית ובינאישית מיידית.

"מודל התקשורת  על פי ה-NLP אומר שאת המציאות, כלומר את שלל הגירויים החיצוניים, אנחנו קולטים דרך החושים העיקריים: ראיה, שמיעה, תחושה, טעם וריח. אנו מתרגמים את כל המידע שנקלט דרך החושים ורושמים בתוך המוח. המידע מעובד ונרשם במסדרונות נוירולוגיים, שיוצרים ייצוגים פנימיים. הייצוגים הללו הם למעשה הפרשנות שלנו לאירוע מסוים, הסיפור שאנו מספרים לעצמנו, ומה שאנו מכנים גם זיכרונות .

"אם נשנה משהו ממרכיבי המפה המייצגת במוחנו בקשר לאירוע מסוים, לבטח תשתנה גם ההרגשה שלנו לגביו וכשההרגשה משתנה, משתנות גם הפעולות שאנו עושים.

בבסיס הגישה קיימות הנחות שהחשובות ביותר הן: כל הישג הינו למידה ומשוב. אין כישלונות. כלומר: האמונה שבכל אחד מאתנו גלומים כל היכולות והמשאבים הנדרשים לנו להתקדם ולהגשים את יעדינו. ובסיסה ההנחה: "מה שאפשרי בעולם אפשרי בשבילי!"

מהם מפתחות ההצלחה על פי ה-NLP?

-לדעת מה תרצו להשיג - התוצאה הרצויה ומדוע.

-להיות ערניים ולהשתמש בכל החושים (ראיה, שמיעה, תחושה, טעם וריח). 

-להיות גמישים – לדעת להתגמש על מנת להשיג את רצונכם, לדעת לשנות את ההתנהגות ולא את היעד כדי להשיג את המטרה. 

-לצאת לפעולה מיידית – פעולה היא העוצמה האישית! ללא פעולה לא תתאפשר הצלחה!

 

לתרגם את ההצלחה

מה ניתן להשיג בעזרת שימוש בכלי ה-NLP?

"מדובר בכלים בעלי עוצמה אדירה הגורמים ליצירת שיתוף פעולה ברמה הלא מודעת. כלים אלו מאפשרים לנו להיפטר מדפוסי התנהגות בלתי רצויים - מפחדים, מאמונות מגבילות, להתגבר על חששות ולהשיג את התוצאות הרצויות. בעזרת NLP ניתן ליצור השפעה מיידית על אנשים ולהניעם לפעולה, אפשר לזהות את סגנון התקשורת הייחודי של האדם העומד מולכם, תוכלו להציב מטרות ולהשיגן, תצליחו לחוות חופש רגשי בחייכם ובמערכות היחסים שלכם, זאת מתוך הרגשת מודעות עמוקה, בטחון עצמי והתבוננות חיובית שמקרינה ומעצימה בכל תחומי החיים".

לאלו הישגים הגיעו תלמידות בעקבות העבודה בעזרת NLP?

"נשים רבות העידו כי היכולת שלהן לשלוט ברגשות השתפרה מאוד, ולא משום שהן דחקו את רגשותיהן לפינה, אלא הן למדו לתת לרגשות מקום ואז לשלוט בהם. הן למדו להבין מה עובר על הזולת ולהעביר לו את המידע שאני רוצה. נשים ערכו מסע לתוך עצמן, גילו את הכוחות שבהן, את מה שמעכב אותן מלהתקדם ועשו שינוי חיובי. הן שיפרו את התקשורת עם בני המשפחה. נשים סיפרו כי התפטרו מפוביות, התמודדו עם בעיות לא פטורות, למדו לנהל מצב רגשי, לחוות את העולם במקום שליו יותר, מלא יותר.

"נשים שהצליחו בנקודות מסוימות בחייהן למדו 'לתרגם' את ההצלחה ולהעתיק אותה לאזורים אחרים בחייהן". 

 אני סובלת מכאבי גב עזים לאחר שטיפת רצפה. מה אפשר לעשות כדי לפתור אותם?  

ליאורה פראנק, מטפלת מומחית בשיאצו רפואי וברפואה סינית, מרצה לשיאצו ב"מכללת מעינות  המרכז ללימודי רפואה משלימה" 

הכאבים בגב יכולים לנבוע מכמה גורמים: 

ראשית יש לבדוק את מצב הגוף בכללותו, הכולל חולשה כללית או אזורית, עייפות, האם את סובלת מחום או מקור באופן יוצא דופן, מצב דלקתי כללי בגוף או במפרקים וכן הלאה. במצבים כאלה יש צורך לטפל בטיפול ממוקד בגורם הכללי ולחזק ולאזן את מצב הגוף כולו. 

שנית, כאבי הגב יכולים לנבוע מתנוחת עבודה לקויה שבה הברכיים נעולות (ישרות מידי) והגב התחתון (האגן) מוטה אחורה. זהו מצב היוצר עומס רב על חוליות הגב התחתונות ועל הכתפיים ולכיווץ שרירים מיותר ומזיק. 

התנוחה הרצויה בזמן שטיפת הריצפה היא: ברכיים מעט כפופות ואגן מוטה פנימה לכיוון הבטן (דמייני כאילו את יושבת על שרפרף גבוה). 

כדאי להתאמן על תנוחה זו באופן יומיומי בתוספת תרגילי שחרור וחיזוק נוספים לבטן ולגב על מנת שהתנוחה תהפוך טבעית ונוחה בזמן שטיפת הריצפה. 

על מנת לחסוך מתח ומאמץ מיותרים בזמן השטיפה כדאי לשים לב לסדר העבודה הנכון ולפנות את השטח לחלוטין מרהיטים וכדו', כך הגוף יכול לפעול בצורה נינוחה. 

גם מצב הרוח בזמן העבודה פועל ישירות על מתח השרירים בגוף כאשר מצב רגוע ושמח יגרום להרפיה של מתחים ושרירי השלד. 

המלצה כללית: תרגילים יומיומיים לחיזוק והגמשה של שרירי ומפרקי השלד המשפרים את הזנת הרקמות ופינוי הפסולת שבהם, בנוסף כדאי לשמור על תזונה שתחזק את הגוף ותוריד גורמים דלקתיים, כגון: סוכר, קמחים, חומרי צבע ושימור. ישנם גם צמחים המחזקים את הגב ונקודות ספציפיות שכדאי ללחות עליהן על מנת לשחרר את הגב התחתון ולחזק את כל המערכת. 

 

טא6
טוטא

 פוריות 

בשנים האחרונות התפתח מאד תחום הטיפול בבעיות פוריות וב"ה יותר זוגות זוכים לחבוק את האוצר היקר ביותר בעולם – תינוק בריא ושלם. 

על אף התפתחות התחום ברפואה המערביתיותר זוגות בוחרים לפנות לאבחון וטיפול בתחומי הרפואה המשלימהאם כאופן הטיפול היחיד או במקביל לקבלת טיפול רפואילתמיכה והשלמה נפשית ופיזית. 

בכתבה זו ניגע בכמה משיטות הטיפול המשלימותאך חשוב לציין כי ישנם דרכים נוספות להיעזר ברפואה המשלימהכגוןסו ג'יםפרחי באךNLP ודמיון מודרך ועודמקוצר מקום ניגע רק בכמה מהאפשרויות. 

 

עיסוי רפואי ודמיון מודרך: 

לעיתים ישנם קשיי פוריות שלאחר בדיקות חוזרות ונשנות לא מוצאים בעיה פיזית שמפריעה להרות. 

במקרים אלואחת הסיבות שיתכנו היא מתח נפשי (סטרס). כאשר אחד או שני בני הזוג נמצאים במתח בגלל אי הצלחה להרות (או מכל סיבה אחרתעשוי הדבר לעכב הריון. 

בעבודתי בתחום פגשתי במטופלות שכאשר ירד המתח בעניין זה הגיע הריון באופן ספונטנילדוגמאזוגשלאחר סדרת טיפולים מפרכת נשלחו על ידי הרופא המטפל לחופשת מנוחה לפני שיתחילו בניסיונות מחודשים ובמהלך החופשה הגיע ההיריון מבלי שחשבו עליו כלל. 

בעזרת הרפיות ודמיון מודרך אפשר להוריד מתח ולהגיע למצב רגוע ונינוח יותר ולהפיג מתחיםעצם הרגיעה כבר יכולה להשפיע לטובה. 

אפשר לעבוד גם בכיוון של חשיבה חיובית וחיזוק השכנוע הפנימי של היכולתהמסוגלות והכוחות שיש בכל אחת. 

אפשרויות נוספות היא עבודה עם סוגי דמיון המדמים חוויה עתידיתכשבמהלך ההדמיה האישה חווה את חוויית ההיריון וההורותהמח עשוי להשתכנע שאכן הדבר קורה וממילא ברור לו שהגוף מסוגל לכךלעיתים תהליך זה עוזר לסלק מעצורים רגשיים הקשורים בעיכוב כניסה להריון. 

הרגעה באמצעות טיפולי מגע עוזרת גם היא להגיע לשלווה הנפשית המבוקשתסדרת עיסויים מרגיעים של הגוף משפיעים גם על הרגעת הנפש. 

בנוסףבמהלך העיסוי אפשר לטפל לעומק באזורים הממריצים את פעילות הרחם. 

ד"ר צילה קליינר - מומחית ברפואת גוף ונפש, מטפלת, מורה ומנחת מורים, פסיכותרפיסטית ומטפלת רגשית, מומחית בשיטות שונות של מגע, תנועה ומודעות ומרצה לעיסוי רפואי ודמיון מודרך במכללת מעינות – המרכז לרפואה משלימה 054-4350565 

רפלקסולוגיה: 

ידוע שטיפול רפלקסולוגי מאריך ימיםויש לי חדשות שמחותהרפלקסולוגיה היא גם אמצעי לקב 
"ה להעניק חיים חדשים. 

לפני כמה שני הוקרן סרט שהראה מסיבת גן ענקית שבמרכזה רפלקסולוגית אנונימית ומסביבה כל האימהות והילדים שהיא הייתה שליחה טובה בהבאתם לעולםכשנשאלה "מה הסוד שלך?" השיבה: "אין לי שום סודאני רק עושה מה שלימדו אותי". 

אז מה לימדו אותהברפלקסולוגיה אנחנו עובדים על כל הפירמידה ההורמונלית החל מההיפופיזה 

 ועד לשחלות ולרחם. 

נסתכל על הרחם כמו אימא אדמה שנייחל שתצמיחאם תהיה יבשה מיידי - לא יגדל דברוהפוך באם תהיה לחה וביצתית מיידי יתקשו הגידולים להשתרשבאם תהיה קרה מיידי - לא יבקע שום נבט וכך הלאהלכןבטיפול רפלקסולוגי נשלב מערכותכמומערכת הדם ומערכת הנשימה והלימפהשיאזנו ויזינו את הרחםכמו כן נחזק את הכליות על מנת לחזק את הג'ינגשברפואה הסינית הוא הכוח החיוני לפריון. 

לפי מצב הרגל גם נאזן את ארבעת היסודותאדמהמיםאש ורוח כך שכל הפירמידה ההורמונלית ואיברי הפריון יאוזנו למיטבם. 

מכיוון שרבים המצבים שמתח נפשי מעכב היריון נשלב הרגעות והרפיות בעבודה על מערכת עצביםהמערכת הרגשית וצ'קרותויתרום לשלווה גם איזון היסודות. 

וכמובןלא נשכח להתכוון ולשאת תפילה: "אבא שבשמיםאל הנער הזה התפללנו ויחלנו" 

ובעז"השנזכה!!! 

נירה בן שבתמנהלת מגמת רפלקסולוגיה ב"מכללת מעינות – המרכז לרפואה משלימה" ומטפלת הוליסטית. 052-3554903 

 

רפואה סינית: 

ניתן לחלק בעיות פוריות לשני תחומים עיקריים: 

1.בעיות פוריות מסיבה ברורה - בעקבות בדיקות דםאולטרסאונד ובדיקות הורמונליות של הגבר/האישה מוצאים בעיה ספציפית ועל פיה מתאימים לגבר/לאישה הורמונים מערביים או דיקור וצמחי מרפא סיניים על פי האבחון המדויק 

ניתן על ידי דיקור סיני להשפיע לטובה על עובי רירית הרחםלאזן ביוץ ומצבים של חוסר ביוץלאזן מצבים של ציסטותהפלות חוזרותתסמונת שחלות פוליציסטיותמחזור לא סדירבעיות באיכות זרע הגברבעיות בתנועתיות הזרע של הגבר ובעיות בכמות הזרע של הגבראימפוטנציה ועוד. 

2.בעיית פוריות מסיבה לא ידועה - כאשר אצל הגבר ואצל האישה לא מוצאים שום סיבה לחוסר הפוריות בבדיקות מקיפות - מבצעים אבחון סיני על ידי תשאול ובדיקת דופק ולשוןמגיעים לשורש הבעיה ונותנים לה מענה 

אגבמעניין לדעת כי בשנים האחרונות מגלים שבעיות פוריות מופיעות אצל נשים ואצל גברים במידה שווהולאו דווקא אצל נשיםאצל אישה חשוב להבין את ההיסטוריה הגניקולוגיתכגוןגיל הופעת המחזורסדירות המחזורתופעות לפני מחזורתופעות בזמן מחזורכמות דימום הווסתהופעת קרישי דם בווסתגורמים תורשתיים ועוד. 

הטיפול הסיני: 

בטיפול בדיקור סיני מטפלים בבעיות פוריות על פי 4 השלבים במחזורלפני הווסתבזמן הווסתאחרי הווסת ולקראת הביוץ. 

כאשר האישה מתחילה טיפולים הורמונאליים-הזרעות או IVFניתן לשלב טיפול בדיקור סיני המתאים עצמו לשלבים ההורמונאליים השוניםמבלי לפגוע בתהליך ההורמונאליאלא לספק תמיכה וחיזוק לתהליך .לדיקור סיני יש השפעה הממוססת גושים במערכת הגניקולוגיתפעילות מחזקת ותומכת בציר הורמונלי גניקולוגיפעילות המסדירה ביוץ ופעילות המסדירה ציר הורמונלי של ההיפופיזה והשחלותוגם הרגעה כללית של מערכת העצבים-רגשית ונפשית. 

ישנם שני מסלולי אנרגיה המשפיעים ישירות בדיקור על פעילות הרחם והשחלותמרידיאן ההתעברות ומרידיאן "ים הדםהמזין את הרחם בדם ומאזן את פעילות הרחםבעת הדיקור אנו משתמשים בנקודות דיקור על המרידיאנים האלה ומרדיאנים נוספים. 

לדוגמא: 

נקודה kid13-נקראת "שער הרחם". מטפלת ברחםמיטיבה עם הפריון הנשימשמשת לבעיות פוריותמחזור לא סדירציסטות ברחם ועודעוזרת לחזק את פעילות השחלות ולסלק מהן חסימות 

נקודה cv4-מחזקת ומאזנת פעילות הרחםנמצאת על מרידיאן ההתעברות 

נקודה Zigong-נקודה מיוחדת לבעיות גניקולוגיות ובעיות פוריות 

מקובל במקרים רבים לחמם את אזור הרחם בצמח מרפא "מוקסהולחמם נקודות דיקור שונות כדי לשפר את הפוריות 

גורמים נפוצים לחוסר פוריות על פי הרפואה הסיניתחוסר דםקור ברחםלחות במחמם תחתוןתקיעות דם ברחםחסימת אנרגיה ברחם וחולשת כליות. 

כאשר נרצה לשפר פרמטרים בפוריות הגבר נפוץ לשלב צמחי מרפא סינים ודיקור המשפרים תוך זמן קצר את כל הפרמטרים החשובים בפוריות הגבר. 

מחקרים אחרונים בפוריות מראים שדיקור סיני משפר מאד פוריותגם אם האישה נמצאת במהלך טפולים הורמונאליים. 

על פי הרפואה הסינית ישנם גורמים בחיי היומיום המשפיעים לרעה על הפוריות: 

א.עבודת יתרשעות ארוכות ללא מנוחה מספקת לאורך שנים מחלישה את אנרגיית הכליות שהיא הבסיס העמוק לדם הווסת ולרחםובמצבי חוסר של הכליות יופיעו בעיות פוריות 

ב.תזונהצריכה מוגזמת ולאורך זמן של מזונות קריםקפואים ומשקאות קרים יכולים לגרום לקור ברחםשיכול לגרום לחסימה ברחם וחוסר פוריות 

כמו כןצריכה מוגזמת של מזון שומני ומוצרי חלב יוצרת ליחה באזור האגן והרחם שלרוב תתבטא על ידי הפרשות וגינליותוזה מונע הפריה ויכול ליצור חסימה בשחלות 

ג.בעיות רגשיות: על פי הרפואה הסינית מתחכעסתסכול ותחושת נקם לאורך זמן גורמים לתקיעות אנרגיית הכבד בגוףהמסלול האנרגטי של הכבד מקיף את כל אברי הרבייהומכיוון שהכבד אחראי על שחרור דם הווסת בעת המחזור - כאשר יש חסימה בזרימת הכבד זה יכול לחסום את תהליך הפוריות ולגרום לתופעותכגוןתסמונת קדם ווסתית ובהמשך גם לתקיעות דם ברחם שתתבטא בכאבי מחזור נוראיים ודם מחזור מלווה קרישי דם וחוסר פוריותבמצב זה נחזיר את האיזון למערכת הגניקולוגית ונאפשר הפריה תקינה על ידי הנעת אנרגיית הכבד ודם הכבד. 

 

מאיה הופמן נוימןלמדה רפואה סינית 7 שניםעברה התמחות בגניקולוגיה סיניתפוריותהריון ולידהבעלת הסמכה לטפל בדיקור סיני בחדר לידהמרצה במסלול לרפואה סינית ב'מכללת מעינות – המרכז לרפואה משלימהובעלת קליניקה לרפואה סיניתמומחית לטיפול בתינוקות וילדים וטיפול בכאב. 

לפרטים:0503-479379 

ניתן לקבל טיפולים מוזלים בקליניקה הקהילתית של מכללת מעינותבמסגרת מסלול ללימודי רפואה סיניתלפרטים: 02-6510888 

 

כל המשתתפות בכתבה הינן מרצות בתחומים השונים 

ב"מכללת מעינות – המרכז לרפואה משלימה", 

שלוחה של מירב – בית הספר לרפואה משלימה מבית לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה והמכללה היחידה שפונה לנשים בלבדתוך בקרה על תכני הלימוד ושמירה על מקצועיות מקסימלית.

מתוק כשמרלי 

חלקנו "מכורים" למזון מסוים וצורכים ממנו בכמויות גדולות. מה לעשות. חלקנו אפילו משתוקקים באופן קיצוני ובלתי נשלט לשוקולד, לעוגות, למיני מתיקה ולקפה. צריכה עודפת של מוצרי מזון מסוימים אינה רצויה כמובן, ויש מקרים שהיא אף מסוכנת. כפי שמזהירה דפנה רוזנבליט, מרצה וראש תחום הלימודים במגמה לרפואה סינית במכללת 'מעינות' – המרכז לרפואה משלימה "עודף של טעם מסוים פוגע בתפקודו של האיבר שהוא משויך אליו".

הטעם החמוץ: מי שצורך מאכלים חמוצים במידה רבה עלול לפגוע בכל הקשור לתפקוד הכבד - בהזנה של גידים, בשרירים ובעיניים. לעומת זאת אכילה מאוזנת מסייעת באיזון האיבר שהוא משתייך אליו.

הטעם המר: אכילה מבוקרת מהטעם המר מאזנת את תפקודו של הלב, ואילו אכילה מוגזמת כמו צריכה מרובה של קפה, שוקולד מריר וכדומה, פוגעת בתפקוד של הלב, בגוֹן העור, באיכות הנשימה, ברגשות ובעוד.

הטעם המתוק: צריכה מהטעם המתוק הבאה מדגנים ומכתומים בצורה מתונה, מזינה את הטחול. עודף של אנרגיה מתוקה יכול לפגוע בטחול ובלב. תלמידים רבים, שמזונם מתבסס על אכילת מתוק, כמו מזונות מחיטה לבנה וג'אנק פוד, חשים עייפות גדולה מאוד. נוסף על עייפותם מהלימוד, הם גורמים לגופם להיחלש דרך המזון שהם צורכים.

הטעם החריף: הטעם החריף נכנס לריאות. אכילת חריף במידה מבוקרת, מזינה את אנרגיית הריאות ועוזרת לפיזור הנשימה. עודף של מזון חריף יפגע בתפקוד הריאות, בנשימה, ועלול לפגוע בעור, בציפורניים, בכלי דם וכדומה. אלו הצורכים מאכלים חריפים מאוד, כמו צ'ילי שנספג לאורף זמן בגוף, עלולים לגלות לעתים פריחות עוריות, או לסבול מתופעות שונות במערכת העיכול.

הטעם המלוח: הטעם המלוח נכנס לכליות ומלחלח אותן. כאשר הוא נצרך בכמות רצויה, הוא מגמיש את הגידים והעצמות ומרכך אותם. לעומת זאת, כאשר הוא נצרך בכמות בלתי מבוקרת הוא מצמיא, פוגע בעצמות, בשיניים, בכלי הדם ובעוד.

 האם לעובדה שאדם חש תשוקה לטעם מסוים יש משמעות?

"עליו לבדוק אם קיים חסר באיבר שהוא משויך אליו. לעומת זאת דחייה של טעם מסוים, תצביע על עודף פעילות באותו איבר", מסבירה רוזנבליט.

לדוגמא: אלו הנמנעים מאכילת חריף או חמוץ, סביר להניח כי קיימים בגופם עודף של פעילות בכבד ותנועה לא מאוזנת של האלמנט. בשלב זה יש לצרוך טעמים המאזנים זה את זה. למשל, הטעם החריף יכול לחזק את האנרגיה של הכבד כי הוא מניע את הלב. את הטחול ניתן לאזן באכילת מאכלים מתוקים במתיקות מעודנת, את הריאות בצריכת החמוץ שמסייע בכיווץ ובוויסות. את הכליות ניתן לאזן באמצעות הטעם המריר".

 

 מערכת חיסון ירודה אצל תינוקות וילדים בעיני הרפואה הסינית:
ישנם תינוקות וילדים שחולים לעתים קרובות מאד ונמצאים יותר בבית מאשר בגן, נדבקים בקלות בוירוסים שונים וחיידקים ולעתים נאלצים לצרוך הרבה אנטיביוטיקה.
הרפואה הסינית נותנת מענה לכך והיא מטפלת בתינוקות וילדים כבר מגיל מספר שבועות, במגוון טיפולים כגון: דיקור סיני, צמחי מרפא ולעתים שמנים שונים ויעוץ תזונתי.


ניתן לבצע דיקור סיני לתינוקות מגיל שבוע וצמחי מרפא סינים ניתן לתת לילדים מגיל 6 חודשים ומעלה. טיפולים אלה מותאמים כמובן לתינוקות וילדים ומועברים על ידי מומחית לטיפול בתינוקות וילדים על ידי רפואה סינית.
כאשר ילד מגיע לטיפול עם מערכת חיסון ירודה, מבצעים אבחנה סינית- שבה נשאלים ההורים שאלות רלוונטיות לבריאות הילד
1.שאלות לגבי מהלך ההריון: האם ההריון היה טבעי או לא? האם האמא צרכה במהלך ההריון תרופות שונות? וכו'.
2.האם האמא עברה טראומה כלשהי במהלך ההריון? רגשית או פיזית. זהו גורם שגם יכול להשפיע על העובר ועל התינוק כאשר מגיח לעולם.
3.האם האמא קיבלה אנטיביוטיקה רבה במהלך ההריון, או בזמן הלידה? (לקריאה על השפעות האנטיביוטיקה בזמן הריון, ניתן למצוא במאמר על אקלים ברחם)
4.תורשה: ישנן משפחות אשר מעבירות מדור לדור מחלות שונות כגון: אלרגיות, אסתמה, בעיות עור ועוד.
5.תזונה-ישנם תינוקות/ילדים אשר רגישים/אלרגיים למוצרי חלב או גורמים אחרים במזון. זה בא לידי ביטוי בכך שהם מנוזלים לעיתים קרובות, או מפתחים בעיות עור מסוגים שונים.
נפוץ מאד מצב של אסתמה אצל ילדים קטנים בשילוב עם בעיית עור- 'אוטופיק דרמטיטיס', הנקראת גם "אסתמה של העור" ולעתים קרובות נמצא קשר ישיר בין בעיה זו לבין רגישות למוצרי חלב או מזונות אחרים.
6.חיסונים: יש לחיסונים שונים השפעה על ילדים חלשים, אשר יכולים לחלות בעקבות חיסון. כאשר השפעת חיסון יכולה להופיע במועד קרוב למתן החיסון, או גם במועד מרוחק ממתן החיסון ולכן מומלץ לחזק ילדים עם מערכת חיסון חלשה לפני קבלת חיסון. ניתן לחזקם ע"י דיקור/מתן צמחי מרפא.
7.מעבר למעון/לגן ילדים: זהו גורם נפוץ לכך שילדים חולים הרבה, כאשר הם חשופים יותר למחלות של ילדים אחרים ונדבקים.


מענה לבעיות:
כאשר אישה חווה טראומה במהלך ההריון: טראומה רגשית כגון מוות של אדם קרוב או גירושין. או טראומה פיזית כגון: תאונת דרכים. מומלץ לאישה לקבל טיפול עוד במהלך ההריון, כדי למנוע השפעת האירוע הנ"ל על העובר. ובכך למנוע אח"כ בעיות אצל התינוק לאחר הלידה.
לדוגמא: אישה שחוותה תאונת דרכים טראומטית, ייתכן וכאשר התינוק ייוולד הוא יהיה חסר שקט בצורה קיצונית מזמן הלידה, יבכה יתר על המידה ויסבול מחוסר שינה. הסיבה יכולה להיות נעוצה במהלך ההריון. לכן אם נשים יהיו מודעות לכך שיש "אקלים ברחם", שהתינוק סופג ברחם לא רק מזון מאימו אלא גם כל דבר אחר וזה יכול להשפיע על חייו לאחר מכן.
על ידי טיפול במגע אצל מטפל מוסמך/ פרחי באך/ דיקור סיני/שיחות אצל פסיכולוג או יועץ. האמא תוכל למנוע מהתינוק התמודדות, שיכולה להקשות עליו ולגרום למערכת החיסון להיחלש בצורה משמעותית.
- נחזק את מערכת החיסון אצל התינוק/הילד על ידי טיפול מתאים ברפואה סינית. ובכך נעזור לו לחלות לעתים רחוקות יותר ולגרום לזמן והתמודדות מחלה קלה ונמוכה יותר.
-בעת הצורך נשלח את הילד לאבחון אלרגולוג- בכל קופת חולים יש אלרגולוג. אשר מורח על הזרוע של הילד כמות קטנש של כ-10 חומרים שונים. כדי לאבחן האם יש לילד רגישות /אלרגיה לחומר מסויים, הגורם לו לבעיות עור/נשימה חוזרות/נזלות חוזרות ועוד.


-הטיפול בתינוקות וילדים ברפואה סינית הוא יעיל מאד בחיזוק מערכת החיסון ומניעת מחלות,ומתבצע באופן ידידותי עבור הילד- לפרטים נוספים: מאיה הופמן נוימן, מומחית לטיפול בתינוקות וילדים ברפואה סינית 0503-479379

מה לגוף בא לטעום? 

הידעתם? לטעם יש תכונות והם גם מאוד נקשרים למקומות מסוימים. טוב, אולי לא כמו שזה נשמע, הם לא עצבניים או לחילופין טובי מזג כמונו או מתגעגעים הביתה. הכוונה היא שעל פי הרפואה הסינית לטעמים השונים יש משמעויות שונות הנוגעות לבריאותינו: קיים קשר בין חמשת החושים לאיברי גוף האדם. על חוש הריח שולטות הריאות, על הראייה - הכבד וכיס המרה, על הפה, האכילה והלעיסה - הטחול והקיבה. על השמיעה – הכליות. והלב, הו הלב, הוא הניצוץ והברק הבאים לידי ביטוי בעיניים וגם בלשון שהוא הניצה של הלב.

אז מה עליכם לאכול על מנת לשמור על תפקוד נכון ובריא של הגוף ותוך כדי לאזן בין כל הטעמים ושכל האיברים יהיו מרוצים? אספנו בשבילכם כמה טיפים.


הטעם החמוץ:

* שזיף - טעמו חמוץ (ומתוק עדין), בטבעו הוא נחשב למאזן ומזין. השזיף האדום מזין את הלב, השזיף הסגול- שחור מזין את הכליות והשזיף הירוק- צהוב מזין את הטחול והכבד. השזיף מסייע בייצור נוזלים בגוף, מועיל למערכת העיכול ומסייע לסובלים מדלקות גרון ומעצירות.

* מנדרינה - טעמה חמוץ ומעט מתוק, משפיעה על הריאות וטחול, מעודדת תיאבון, מאזנת את רמת האנרגיה בגוף, מרווה צמא וניתן לתת אותה לליחוח הריאות בעת יובש. לא מומלץ לאכול בעת שיעול מעורב בליחה.

* עגבנייה - חמוצה ומעט מתוקה, מסייעת בייצור נוזלי גוף ולכן ניתן לתת אותה במצב של צימאון, מסייעת במקרים של חום בקיבה וריח רע מהפה וכן לסובלים מכאבי גרון.


הטעם המר:  

* תה שחור - טעמו מריר ובטבעו הוא קריר ומשפיע על הריאות, על הלב ועל הכליות. הוא מטהר את הראש והעיניים, מסייע בעיכול ועוזר לסלק רעלים. אפשר לתת אותו למצבי צימאון וחוסר מנוחה וכדאי להימנע מלתת אותו כאשר יש נדודי שינה.

* אספרגוס - טעמו מר, מסייע ללחלוח הריאות ולהרגעת שיעול, יש לו יכולת להוריד לחץ דם גבוה ובשימוש חיצוני ניתן להשתמש בו לפטריות בעור ובציפורניים.

* חסה - טעמה מר ומעט מתוק, היא משפיעה על הקיבה ועל המעי הגס ומזרימה אנרגיה בגוף. משתמשים בה במקרים של אצירת שתן וחסימה של מעיים, והיא גם מסייעת להגברת חלב אצל מניקות.


הטעם המתוק:

* בטטה - טעמה מתוק והיא משפיעה על הטחול והכליות, היא מאזנת ומחזקת את האנרגיה והדם. טובה לסובלים משלשול ומדלקות שונות ומחזקת באופן כללי.

* אגס - טעמו מתוק וחמוץ עדין, משפיע על הריאות והקיבה ומסייע בייצור נוזלים ובסילוק חום מהגוף. הוא עוזר במקרים של בעיות נשימה, של מחלות חום, של חוסר דם ועוד.

* בשר בקר - טעמו מתוק, משפיע על הטחול והקיבה ומחזק אותם. מחזק עצמות, גידים, אנרגיה ודם. מסייע במצבי עייפות, קור ובצקות.

* קמומיל - טעמו מתוק ומעט חריף, מאזן ומשפיע על הקיבה, על הריאות ועל הכבד ומסייע לסובלים מהצטננות ומכאבים במערכת העיכול.


הטעם החריף:

* הבצל הירוק - משפיע על הריאות, על הטחול ועל הקיבה בגלל חריפותו וטוב במקרים של בצקות וכדומה.

* ג'ינג'ר, זנגוויל - משפיע על הטחול והריאות. כשהוא טרי הוא מפזר קור ומסייע בהפסקת הקאות ובהקלת צינון, נזלת, כאבי ראש, הקאות ובחילות, וכאשר הוא יבש הוא מחמם את פנים הגוף ומסייע לסובלים מכאבי מפרקים ומשלשול.

* שיבולת שועל - טעמה חריף, מתוק ומלוח - היא מעט קרירה ונכנסת לכבד, מורידה את התנועה כלפי מטה, מחזקת גידים, מסייעת לבעיות במעיים וטובה לסובלים ממחלות עור ומבעיות נשימה כמו שיעול.


הטעם המלוח:

* גריסי פנינה, שעורה - טעמם מלוח ומעט מתוק, היא מאזנת את הטחול והקיבה, תורמת למערכת זרימת נוזלים בגוף, מזרימה את תנועת האנרגיה בגוף, עוזרת לפעילות המרכז והחשוב ביותר - שעורה נבוטה עוזרת להפסקת ייצור חלב אצל נשים מניקות.

* ערמונים - טעמם מלוח ומעט מתוק, מחזקים את הכליות, את הגידים, את הטחול ואת הדם, יש להם יכולת לעצור דימום, טובים לסובלים מכאבים בגידים ובעצמות, מבחילות, מהקאות ומשלשול. הם משפיעים על הטחול, על הקיבה ועל הכליות. 

 

בתיאבון!! 

 

 

 עיסוי רפואי

מאת: ד"ר צילה קליינר - מומחית ברפואת גוף ונפש, מומחית בשיטות שונות של מגע ומודעות, מרצה לעיסוי ולדמיון מודרך במכללת "מעינות", מלמדת אותנו מעט מסודות העיסוי הרפואי.

מי לא אוהב עיסוי? איך אפשר שלא. זה כל כך נעים, משחרר, מרפה. חלקנו אף אוהבים להעניק עיסוי חובבים לאהובינו. אימא לבנה, בעל לרעייתו, בין אחים. רוצות ללמוד לעשות את זה יותר טוב? בבקשה, נא להפשיל שרוולים!

הקדמה קצרה: העיסוי מורכב מתנועות מובנות – נלמדות, וכן מהקשבה של המטפל למטופל והענקת מגע תומך. כדי לטפל בעיסוי יש ללמוד לבצע את טכניקות העיסוי בצורה נכונה ולדעת להתאים למטופל את עוצמת המגע ואת הקצב הנכון במיוחד עבורו, דבר המצריך אימון ותרגול. חשוב מאוד שהמטפל גם ידע כיצד לנהוג עם גופו בשעת הטיפול כדי שלא לגרום לעצמו נזקים הנובעים מעומס ושחיקה. אישיות המטפל משפיעה אף היא על יעילות הטיפול בצורה משמעותית - הרצון לתת, לעזור ולתמוך, היכולת לקבל את המטופל כפי שהוא מבלי לשפוט וללא ביקורת, והאפשרות לראות את הפן חיובי שבאדם. כל אלו הם  שיבדילו לעיתים בין טיפול יעיל לכזה שאינו. יש לזכור שלגעת בגוף זה גם לגעת בנפש.

למה מועיל העיסוי? מלבד הרגעה כללית, להמרצה, לשחרור מתחים נפשיים ולשיפור מצב הרוח, העיסוי עוזר להזרמת הדם, שיפור יכולת חילוף החומרים, איזון מערכת העצבים, שיפור מערכת העיכול, שחרור שרירים תפוסים והקלה בכאבים.

עשה זאת בעצמך

כדי לטפל בכאב של מי מבני ביתך פעלי לפי ההוראות הבאות:

  1. יש להרפות את עצמך ולהיות מרוכזת במטופל. הסתכלי עליו ונשמי ברגיעה מספר נשימות.
  2. שימי מעט שמן על ידיים נקיות וחמימות. שמן שקדים בכבישה קרה מתאים במיוחד לעיסוי – הוא נעים, ניטראלי וכמעט ללא ריח. גם שמן זית נפלא לעיסויים, בעיקר בתינוקות, אך יש לזכור שיש לו ריח חזק ודומיננטי.
  3. הניחי את ידייך המשומנות בהדרגה על המטופל ורק אז התחילי בתנועות העיסוי. 

לטיפול בעצירות: 

כאשר ילדך סובל מעצירות או מכאב בטן תוכלי להקל על כאביו ואף להמריץ את פעילות מערכת העיכול בעזרת עיסוי קל של בטנו. לשם כך שפשפי ידייך זו בזו כדי שתחממנה  מעט, שימי עליהן שמן וחככי אותן זו בזו פעם נוספת. הניחי את ידייך סביב מרכז בטנו של הילד והשהי אותן מעט במקום. לאחר מכן התחילי לעסות את הבטן בידיים שטוחות ובתנועות מעגליות בכיוון השעון, כאשר יד אחת נעה במגע רצוף על הבטן והיד השנייה "רודפת" אחריה בלי לנתק מגע (כך שבכל סיבוב היד השנייה עוברת בדרכה על היד הראשונה). בהמשך תוכלי להעמיק מעט את המגע ולהפעיל מעט יותר לחץ כל זמן שהעיסוי נוח לילד ולא לוחץ עליו חזק מידי. תוכלי לבצע מעגלים סביב הטבור באמצעות האגודל שלך (ברגישות). ניתן גם להניח כף יד קעורה במרכז הבטן ולהעביר את משקל כף היד סביב היקפה במעגלים בכיוון השעון. כדאי גם להרים את רגלי התינוק כשהן מקופלות אל הבטן וכך ללחוץ לחיצות קלות על בטנו של התינוק בעזרת ירכיו. לחילופין, ניתן להניע את רגליו הכפופות במעגלים (בעדינות!) וכך הרגליים תצורנה תנועת לחיצה קלה וזורמת על הבטן.

להתכווצויות שרירים:

אם אחד מבני הבית סובל מהתכווצויות שרירים בצד האחורי של השוק תוכלי להקל עליו ולהעביר ידיים שטוחות ומשומנות לאורך השוק בחיכוך משמעותי מספר פעמים, ואחר כך "ללוש" את אחורי השוק "כמו בצק". אגב, כדי להרגיע התכווצות כזו בזמן אמת (ההתכווצות מתרחשת בדרך כלל במצבים של שכיבה) אפשר 'לדרוך' על הקיר בשכיבה, כלומר, ללחוץ את כל כף הרגל (כולל העקב) על הקיר שוב ושוב, או לעמוד ולטייל בחדר.

שיש עומס באזור חגורת הכתפיים והעורף:

פעמים רבות העומס והלחץ שאנו חוות מתנקזים לאזור חגורת הכתפיים והעורף. במקרים כאלו נרגיש בדרך כלל כבדות וכיווץ - כאילו כל האזור 'תפוס'. כדי לעזור במקרים אלו ניתן להשכיב את המטופל על בטנו, לתפוס את האזור שבין הכתף לעורף בשתי ידיים במגע רחב ולבצע תנועת לישה (כאשר יד אחת נעה לקראת היד השנייה לסירוגין). כדאי לחזור על תנועה זו כמה וכמה פעמים. כאשר אין אפשרות להשכיב את המטופל ניתן להגיש לו 'עזרה ראשונה' גם בישיבה על כיסא. לשם כך יש להדריך אותו להניח את ראשו על זרועותיו על השולחן, ולבצע את תנועות הלישה הנ"ל לצד העורף וכן לאורכו.

חשוב לזכור!

בכל עריכת עיסוי חובה להיות קשובים למטופל ולא לעבוד בחוזקה; המטופל לא אמור לסבול בטיפול ואין שום צורך להכאיב לו!

כל ההנחיות האמורות לעיל אינן באות כתחליף לטיפול רפואי מקצועי, ולא כדאי לקחת אחריות ולטפל במישהו בעצמך כאשר נצרכת התערבות מקצועית.

 

רוצה לדעת עוד? לקורס עיסוי רפואי באופן מקצועי ומקצועות נוספים בתחום - התקשרי ל'מכללת מעינות – המרכז לרפואה משלימה', בטלפון: 02-6510888.

 

 

 לפני שנסביר על אסתמה בעיני הרפואה הסינית חשוב שנגדיר: מהי אסתמה?
אסתמה זהו מצב של היצרות נתיבי האוויר, עקב תגובת יתר של הריאות לגירויים מסוימים היצרות זו היא ברת שינוי. המחלה נגרמת כתגובה לחומרי גירוי המשפיעים על נתיבי האוויר, כאשר חומרי גירוי אלו אינם משפיעים על נתיבי האוויר בריאות תקינות.
כאשר תינוק או ילד סובל מאסתמה, מכיוון שהמחלה פורצת בגיל צעיר,לעתים קרובות מגלים שאסתמה היא גורם תורשתי במשפחה.


הרפואה הסינית יכולה לסייע לשפר את איכות החיים של הילד הסובל מאסתמה, בכך שהיא מסוגלת להקטין תדירות ההתקפים, להקטין את עוצמת ההתקפים, להימנע מאינהלציות וסטרואידים רבים, ולעתים קרובות גם לריפוי מלא.

על פי הרפואה הסינית, כאשר מגיע ילד קטן החולה באסתמה, עלינו לבדוק מספר גורמים:

- האם האימא קיבלה אנטיביוטיקה רבה בהריון/במהלך הלידה?
-האם האימא מניקה וצריכה הרבה אנטיביוטיקה?
-מתי החל ההתקף הראשון,והאם הוא קשור לתזונה-צריכת מוצרי חלב/מזון אחר
-האם אסתמה היא גורם תורשתי במשפחה?
-האם ההתקפים חוזרים לעתים קרובות או רחוקות?
-האם הילד באופן כללי נוטה לחלות במחלות וירליות שונות של דרכי הנשימה העליונות
-האם הילד סובל מנזלות כרוניות?
-האם הילד סובל גם מבעיות עור שונות, כגון: אטופיק דרמטיטיס?

על פי תאוריית הרפואה הסינית מספר איברים קשורים למחלת האסתמה:

1. הריאות, מכוון שהן אחראיות על הנשימה, וקשורות באופן ישיר למחלת האסתמה. אך ישנם איברים נוספים שיכולים להיות מעורבים מבחינה אנרגטית במחלה זו, ועל ידי אבחון נכון נוכל לטפל במחלה ולאזן את הילד.


2. הכליות שהן שותפות גם כן לתהליך הנשימה:הריאות והכליות עוזרות זו לזו בתהליך הנשימה: הכליות מסייעות בזמן שאיפת האוויר (הכנסת האוויר לגוף) והריאות אחראיות על נשיפת האוויר החוצה. לעתים כאשר יש חולשת אנרגית כליות, יתכן וייווצר קושי נשימה. כאשר הדגש יהיה קושי נשימה בעת הכנסת אוויר ואז –על ידי, אבחון סימפטומים נוספים, נאזן גם את הכליות, כדי לסייע באיזון הנשימה.


3. הכבד: על פי הרפואה הסינית אנרגית הכבד, אחראית לזרימה חופשית של רגשות בגוף. ישנם ילדים לחוצים /עצבנים מאד, אשר נתקפים בקוצר נשימה במצבי לחץ. על ידי אבחון מתאים נאזן את אנרגית הכבד ואת אנרגית הריאות ונוכל למנוע התקפי קוצר נשימה.


4. הטחול: לפי הרפואה הסינית הטחול אחראי, על התמרת נוזלים הנכנסים לגוף. כאשר יש חולשה בטחול, יש הצטברות ליחה בגוף. הנוטה להתיישב במערכת הנשימה ולגרום גם כן להתקפי אסתמה.


הבחנה בין מצבים של אסתמה אקוטית ואסתמה כרונית:

התקף אסתמה יכול להופיע בזמן התקררות רגילה- התינוק/הילד יתקרר ויופיע התקף פתאומי של צפצופים וקוצר נשימה, יתכן גם שיופיעו התעטשויות, נזלת, שיעול וחום נמוך. כתוצאה ממזג אויר קר, נשייך מצב זה להתקררות-ונוכל על ידי דיקור סיני לעזור לילד לחזור לעצמו מהר יותר,ולהקל על הסימפטומים שלו.
לעתים המצב קשה יותר ובנוסף להתקררות יש גם חום גבוה. גם התקפי האסתמה חמורים יותר, יתכן גם שיעול נבחני, נזלת צהובה ואי שקט רב. על ידי דיקור סיני מתאים נוכל לאזן את מצב החום, לאזן את הנשימה ולהרגיע את הילד.


מצבים כרונים:
1.ליחה- ישנם ילדים הסובלים באופן קבוע מליחה רבה. כגון: ליחה בגרון, שיעול ליחתי, נזלות כרוניות ולעתים נוזלים באוזניים. ילדים כאלה הלוקים באסתמה, מלאים בליחה המקשה על הנשימה.


במצב כזה נסייע לפתור את בעיית הליחה, בעזרת צמחי מרפא מתאימים או תזונה מתאימה ודיקור סיני ובכך נקל על המצב.
2.חולשת אנרגית הריאות- ישנם ילדים החולים לעיתים קרובות במחלות שונות וסובלים גם מקשיי נשימה, צפצופי נשימה, שיעול חלש, קול חלש, חולשה, עייפות ועוד.
עם אבחון הילד נוכל לחזק את אנרגית הריאות ובעזרת דיקור סיני/צמחי מרפא, ולסייע לו.


3.חולשת אנרגית הכליות- ילדים אלו סובלים מקוצר נשימה המחריף במאמץ, נשימה שטחית, ובדרך כלל האסתמה תהייה תורשתית.
במצב זה על ידי חיזוק אנרגית הריאות והכליות נוכל לתרום לאיכות החיים של הילד. בעזרת איזון המצב, מניעת התקפים ,הקטנת עוצמת ההתקפים ועוד.


4.חולשת אנרגית הטחול- כאשר התזונה איננה בריאה, יתכן וילדים יפתחו קוצר נשימה, נפיחות בבטן ,צואה רכה וחוסר תיאבון. מצב זה מערב יצירת ליחה רבה ולעתים גם חולשה. בעזרת חיזוק אנרגית הטחול וטיפול בליחה, נקל על המצב.

-טיפול בדיקור סיני ניתן לתינוקות מגיל שבוע, הדיקור הסיני עדין מאוד ומותאם לתינוקות וילדים.
-צמחי מרפא ניתן לתת לילדים מגיל חצי שנה.
לפרטים נוספים: מאיה הופמן נוימן, מומחית בטיפול בתינוקות וילדים ברפואה סינית.
פלאפון:0503-479379

 

 דיקור סיני לנשים בהריון
לרפואה סינית יש כלים לטיפול בנשים בהריון מתחילת ההריון ועד סופו. הטיפול מותאם לחודשי ההריון השונים, והוא בטוח לשימוש.
כמובן חשוב לעבור טיפול בדיקור סיני בהריון אצל מטפל שעבר התמחות בתחום זה.


טיפול ברפואה סינית בטרימסטר ראשון להריון:
ישנן בעיות נפוצות המופיעות במהלך ההריון אצל האישה. הרבה נשים מתחילות את ההריון בחוסר איזון קודם, שמקצין במהלך ההריון.
בעיות נפוצות בתחילת הריון הן: עייפות ,בחילות ,צרבות והקאות.
הרפואה הסינית מאבחנת בעיות אלה כקשורות למרידיאן הקיבה והטחול וישנן נקודות דיקור המאזנות את המצב.
מצב של בחילות ,צרבות והקאות- קשור להתהפכות אנרגית הקיבה. במקום לרדת היא עולה מעלה,ולכן עקרון הטיפול הוא לאזן את אנרגית הקיבה,ולמנוע עלייתה מעלה.
מצב של עייפות- בטיפול בעייפות נחזק את אנרגית האישה. גם את מאגרי האנרגיה היומית וגם את מאגרי האנרגיה שלה. בעת הצורך נחזק גם דם, מכיוון שלעתים קרובות חוסר דם גורם לעייפות רבה.
נשים רבות חוות לחץ רב בחיים, הגורם לתופעות שונות, ועל ידי אבחון מתאים נוכל גם לשחרר לחץ זה ולגרום לרוגע.
בעיות נפוצות טרימסטר שני:
כאבים שונים, עייפות, סכרת הריון, לחץ דם גבוה ועוד. נוכל לאזן מחלות אלה,ובמקרים רבים למנוע הופעתן בהמשך ההריון.
בעיות נפוצות בטרימסטר שלישי:
ניתן לתמוך באישה ההרה בטיפול בכאבים, בצקות, לחץ דם, סכרת, עייפות.
טיפול מתאים לאורך ההריון יכול למנוע תופעות שונות בסוף ההריון כגון: בצקות, לחץ דם וכאבים.


מחקרים בעולם מראים שדיקור סיני לקראת הלידה (מחודש שמיני והלאה) תורם מאד לאישה:
1.דיקור סיני לקראת הלידה גורם ללידה להיות קצרה יותר
2.דיקור סיני לקראת הלידה מוריד את הצורך בשימוש במשככי כאבים
3.דיקור סיני לקראת הלידה מונע סיבוכים בלידה

זירוז לידה: ניתן לבצע טיפול בדיקור סיני ומגע כדי לבצע זירוז לידה, כאשר מגיע תאריך הלידה, ועדין אין צירים ומגיעים למצב בו מוזמנים לחדר לידה לבצע זירוז לידה מלאכותי. ניתן לפני כן לבצע דיקור סיני הגורם לעירור צירי לידה,ולעתים קרובות מונע צורך בקבלת פיטוצין בחדר לידה ומקדם את הלידה.
היפוך עובר:כאשר מהלך ההריון תקין והאישה בריאה, אם בשבוע 34 העובר עדין לא התהפך ממנח עכוז למנח ראש- ניתן להיעזר בשיטת המוקסה, הקשורה לרפואה הסינית.
מוקסה- הינו צמח מרפא מסוג לענה מצויה, הגדל בסין. הצמח מגולגל בתוך נייר אורז-וכאשר מדליקים אותו ומחממים איתו נקודה ספציפית בכף הרגל, גורמים לשינוי התורם להיפוך העובר. שיטה זו היא בטוחה לשימוש. חוקרים באירופה מצאו בשיטה זו יעילות רבה.

לפרטים נוספים:מאיה הופמן נוימן מומחית בטיפול ברפואה סינית בהריון ולידה,השתתפה בפרוייקט דיקור בחדר לידה באסף הרופא,ומוסמכת לבצע זרוז לידה ע'י דיקור סיני בזמן לידה ולפניה וגם דיקור לשיכוך כאבים בזמן לידה,כדי להפחית צורך בשימוש במשככי כאבים ובאפידורל.
פלאפון:0503-479379

על קצה הלשון 

על פי הרפואה הסינית חוש הטעם לא נועד רק כדי שנהנה ונחוש שונות בין מאכלים. לטעמים יש יכולת גם ללמד על מצבם של איברי הגוף השונים.

חוש הטעם הוא חוש עלום ומרתק ורב בו הנסתר על הנגלה. מדובר בחוש מפותח מאוד שנותן לנו מידע על טיב המזון הנכנס לפינו. אבל איך בעצם הוא 'עובד'? ובכן, על גבי הלשון מצויות בליטות קטנות הנקראות - פַּקְעִיוֹת טעם, כלומר קולטני טעם. הקולטנים מעבירים את התחושות מהלשון אל המוח באמצעות דחפים עצביים, המוח מפענח את האותות ואנו חשים את הטעם.

"כל אחד מאתנו חש את עוצמת הטעם ברמה שונה", מסבירה דפנה רוזנבליט, מרצה וראש תחום הלימודים במגמה לרפואה סינית במכללת 'מעינות' – המרכז לרפואה משלימה, את המשפיעים על עוצמת הטעם. "בראש ובראשונה חשוב לזכור כי חוש הטעם הוא בסיס מולד וחיישני הטעם בלשונו של כל אדם הם שיקבעו את עצמת הטעם שיחוש", היא מפרטת. אך עם זאת, מוסיפה רוזנבליט, "ישנם עוד גורמים המשפיעים על עוצמת הטעם שנחוש: מראה המאכל, הרכבו, תכולת המים שבו וצורת הגשתו". למשל, מזון שנחלט במים יהא שונה מטעמו של אותו המאכל בדיוק שבושל או טוגן, נצלה או אודה.

עושים מטעמים מהאיברים

באבחון הלשון לפי הרפואה הסינית מייחסים אזורים מסוימים לאיברים שונים בגוף. דפני רוזנבליט מפרטת: "קצה הלשון קשור ללב, החלק העליון - לריאות, הצדדים - לכבד ולכיס המרה, המרכז - לטחול ולקיבה ושורש הלשון קשור לכליות ולמעיים".

הרפואה הסינית מחלקת את הטעם בצורה שונה מהרפואה המערבית. על פי החלוקה הזו לכל זוג איברים מיוחס טעם אחיד. לטחול ולקיבה - הטעם המתוק; לריאות ולמעי הגס - הטעם החריף; לכליות ולשלפוחית - המלוח; לכבד ולכיס המרה - הטעם החמוץ וללב ולמעי הדק - המר.

אבל זה לא הכול. לכל זוג איברים יש תנועה בטבע הקשורה אליה, וגם את הטעם המשויך אליהם המבטא את אותה תנועה. למשל, הטעם החריף משתייך לתנועת מתכת, הטעם המלוח לתנועת המים, הטעם החמוץ לתנועת העץ, הטעם המר לתנועת האש, והטעם המתוק לתנועת האדמה.

כדי לסבר את האוזן רוזנבליט מדגימה: "הטעם החריף המעקצץ בלשון כטעם של ג'ינג'ר, חזרת, זוטא לבנה וכדומה, הוא טעם שפותח את הריאות; הטעם המלוח כדוגמת צמח המלח, סוגי דגים שונים ועוד, מפעיל את האנרגיה של הכליות; הטעם החמוץ מכווץ וסופח אליו תנועה וחומר בגוף, כמו טעם של לימון כאשר מטפטפים ממנו על הלשון. בקבוצה זו גם נכללים הכרֵשה והעלים הירוקים; הטעם המר חותם את התנועה של המזון בגוף, כמו למשל טעם של דוחן, מרווה, משמש, תה ירוק וכדומה. עובדה זו מסבירה את מנהגם של הסינים לחתום את הארוחה בכוס תה מר. הם עושים זאת כדי לבלום את הטעמים השונים". 

 השפעת מצב האם בהריון על התינוק- בעיני הרפואה הסינית: 
כאשר אישה בהריון, התינוק יושב בתוך הרחם וסופג מאמו חומרי מזון לקיומו, בנוסף הוא נתון להשפעה עמוקה של גורמים נוספים.
בתוך הרחם מי השפיר חמימים ויש מושג בשם "אקלים ברחם"- פירושו שבתוך הרחם יתכן ויהיה חום, קור, לחות, רוח או יובש- המושפעים מאורח חייה של האם, ובמצבים קיצוניים התינוק יושפע מהם.


לאחר הלידה יתכן ויופיעו אצל התינוק סימפטומים ותופעות הקשורות לאקלים ברחם בעת ההיריון, בעוד שלאם ולסביבה לא יהיה ברור מה מקור הבעיה.

חום ברחם, נגרם מתזונה, עישון ואלכוהול.

קור ברחם, נגרם מלקיחת תרופות בזמן ההיריון ,תזונה וירוסים וחיידקים.

רעילות ברחם, מתרחשת מתזונה, צמחי מרפא, אלכוהול וסמים.


ישנו גם אקלים רגשי שהתינוק שרוי בו:
מתח רגשי ברחם, כאשר האם מתוחה מידי.
שוק ברחם- בעקבות תאונת דרכים של האם או טראומה בהריון (מוות של אדם קרוב או פרידה קשה), התינוק סופג לעומק רגשות אלה ויתכן ותהיה לכך השפעה עמוקה על חייו.
כאשר האמא עובדת קשה מידי בזמן ההיריון ייתכן והתינוק יתאפיין בחולשת אנרגיה לאחר הלידה.


כאשר התינוק גדל בתוך אקלים של חום ברחם, מיד לאחר הלידה יתכן ויופיעו פריחות על העור.


כאשר התינוק גדל בתוך אקלים של מתח רגשי קיצוני של האם או טראומה במהלך ההיריון לאחר הלידה הוא עלול לסבול מאי שקט קיצוני רוב שעות היממה, בכי רב וקושי להישאר לבד ולהירדם ביום ובלילה.


כאשר האם מודעת למצבה ומטפלת בעצמה בזמן ההריון - היא יכולה לשחרר מעצמה ומהתינוק שלה גורמים שיכולים להשפיע לרעה על שניהם,וכך למנוע מהתינוק תופעות וסימפטומים לא רצויים לאחר הלידה.


ישנם כלים רבים לעשות זאת ברפואה משלימה:


תזונה מאוזנת: לאכול ארוחות מסודרות, מזון מזין, להימנע ככל האפשר ממזון מעובד וחומרים משמרים.
אם האמא עובדת באופן אינטנסיבי מאד,עליה לאכול ארוחות מזינות,ולמצוא זמן מנוחה מידי פעם.
במידה וחלילה האם עוברת אירוע טראומתי במהלך ההריון- כגון: תאונת דרכים, ניתן לטפל בה בטיפולים הבאים:


פרחי באך- טיפולי מגע על ידי מטפל מוסמך לטיפול בהריון כדי לשחרר חרדה, פחד, שוק, להרגיע, ולתת מענה גם לכאבים פיסיים אם הם קיימים.
דיקור סיני - יכול לעזור לשחרר לחץ ומתח וחרדה וגם לסייע בכאבים שונים בגוף, בעיקר לאחר תאונת דרכים.
לעתים יש להיעזר גם בטיפול פסיכולוגי כדי לשחרר רגשות עמוקים וטראומה,וכך להקל עליה ועל העובר.


מיד לאחר הלידה אם נתקלים בהתנהגות לא ברורה של התינוק, בשלב מוקדם לאחר לידתו- כגון אי שקט קיצוני, בכי רב, צרחות, חוסר יכולת לישון בלילה והיצמדות קיצונית לאמא - ניתן לחפש גורם להתנהגותו לאירוע שהתרחש בזמן ההריון, כמו כן לתת טיפול בהתאם על ידי מספר טיפולים:
-קרניוסקרל-תרפי
-פרחי באך
-דיקור סיני
-שיאצו
-עיסוי תינוקות/שיאצו תינוקות: ניתן ללכת לסדנאות בהן מלמדים את האמא/אבא לטפל בתינוק על ידי עיסוי תינוקות/שיאצו תינוקות, וכך לתרום לרוגע ולשיפור המצב הקיים.


לפרטים נוספים:מאיה הופמן נוימן,מטפלת מומחית בטיפול בהריון ולידה,תינוקות וילדים ברפואה סינית,צמחי מרפא ומגע
מעבירה סדנאות עיסוי תינוקות ובייבי-שיאצו
פלאפון:0503-479379

אני יין (Yin)? סליחה!??   

 

היין (Yin) והיאנג (Yang) מייצגים שני מושגים המנוגדים זה לזה, משלימים ונמשכים זה לזה בו זמנית. היאנג הוא הצד המואר, הקרוב יותר לשמש. היין הוא הצד המוצל, המוסתר מעין השמש. על- פי לימודי הרפואה הסינית והנטורופתיה בר נקבע כיאנג ואישה כיין. בעולם המערבי הקביעה הזו לעיתים מקוממת נשים. מה זה אומר, שאישה היא קרה ונמוכה? ממש לא. בואי ללמוד מה זה אומר בדיוק >>     

 

"בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹהִים אֵת הַשָּׁמַיִם וְאֵת הָאָרֶץ" (בראשית א', א').

בפסוק הראשון בספר הספרים טמונה ההכרה הראשונית של העיקרון האוניברסאלי המסמל את תחילתם של כל הדברים, כמו גם את ההכרה שהבסיס לשלם טמון בקיומם של שני אלמנטים ראשוניים ומנוגדים זה לזה. ההבנה הזו היא חשובה מאין כמותה, שכן היא מהווה את הבסיס הראשוני והחשוב בהבנת מודל היין (Yin) והיאנג (Yang), הנלמד במכללת מעיינות במסגרת המסלול ללימודי נטורופתיה ולימודי רפואה סינית.

במילון סיני- אנגלי נמצא תחת הערך יין (Yin): הצד המוצל של ההר- הצד המוסתר מעין השמש. ותחת הערך יאנג (Yang) נמצא: הצד המואר של ההר- הצד שהשמש מאירה עליו. שני המושגים הללו מייצגים את הניגודיות סביבנו: גבר ואישה, יום ולילה, חם וקר ועוד הפכים ניגודיים, בכל דבר ועניין למעשה. המקור של היאנג הוא בשמיים, והוא שואף לאדמה. ואילו היין, מקורו באדמה, והוא שואף לשמיים. היין והיאנג מנוגדים, משלימים ונמשכים זה אל זה בו זמנית. הקרבה לשמש או המרחק ממנה גוררים אחריהם מכלול של תכונות המאפיינות את עמודי התווך האלה. במונחים של יין ויאנג, החם למשל ייכלל תחת מטריית היאנג - שהרי הוא מואר על ידי השמש, ולכן חם הוא יאנג. על אותה הדרך, גבוה לעומת נמוך, בולט לעומת שקוע, שמים לעומת אדמה, אנרגיה לעומת חומר. חשוב לשים לב ליחסיות, מאחר וברוב המקרים הדברים אינם נמדדים בערכים מוחלטים. אנו מודדים תכונות בהשוואה בין אובייקטים. חם יהיה יין לעומת לוהט, ויאנג לעומת חמים או קר. אם נחשוב על פריחה בעור או אפילו עקיצה מסוכנת בהשוואה לסרטן הלבלב, נגיע לבחינת המושגים פנימי וחיצוני. הפריחה בעור או העקיצה יהיו חיצוניים, ולכן יאנגים, בעוד שסרטן הלבלב הוא פנימי, מרוחק יותר מהשמש ולכן ייני. ומה לגבי ראש ורגליים של אדם עומד? הראש יהיה יאנג, כי הוא גבוה וקרוב יותר לשמש.

 

גבר נקבע כיאנג ואישה כיין. בעולם המערבי ההבחנה הזו לעיתים מקוממת נשים, כי כולם רוצים להיות יאנגים, יאנג מזוהה, ולא תמיד בצדק, עם 'הדברים הטובים'. אבל הגבר לא נקבע כיאנג משום שהוא חם, בולט, שמיימי ואנרגטי. והאישה לא נקבעה כיין בגלל שהיא קרה, נמוכה, שקועה, אדמתית וחומרית.     
הגבר נקבע כיאנג, מאחר והוא הולך ומאבד חום ואנרגיה (יאנג) עם השנים, ויש להוסיף לו יאנג. בדרך כלל לגברים צעירים חם יותר מאשר לנשים צעירות. תיכנסו לכל משרד ממוזג ותערכו סקר קצר: למי קר/ חם יותר? כמעט ברוב מוחלט של המקרים לנשים יהיה יותר קר במזגן, ואילו הגברים אפילו יהיו בעד להנמיך בכמה טמפרטורות את המיזוג....

 

אולם עם הגיל, כשנכנסים לאשמורת שלישית, לגברים נעשה קר, ואז רואים אותם עטופים היטב או יושבים ועל ברכיהם שמיכת צמר מחממת. האישה נקבעה כיין, מאחר שהיא מאבדת חומר. בין אם זה דם בווסת או אם זה סידן מהעצמות במחלת האוסטיאופורוזיס הנפוצה יותר אצל נשים. הגבר מאבד יאנג, מאבד חום ונעשה לו קר. האישה מאבדת יין, מאבדת קור ונעשה לה חם ובגיל המעבר היא חווה את גלי החום. החשוב הוא שמי שמאבד יאנג, יקבל יאנג, ולכן נקבע כי הגבר הוא יאנג. ואישה היא יין - ולכן היא תקבל טיפול להוספת יין - חומר.
השאיפה בלימודי נטורופתיה ובלימודי רפואה סינית, במסגרתם עקרון היין והיאנג, היא להגיע לאיזון. למי שקר – חסר לו יאנג וזה מה שיש להוסיף לו. וכן להיפך. כנראה שחסר פה איזון. השאיפה לאיזון, היא בין היין לבין היאנג. ללא התייחסות לקו האיזון לא נוכל לדעת אם מדובר בחוסר יין או בעודף יאנג. לעיתים, ייתכנו סימנים דומים בשני המקרים, אולם הטיפול הוא שונה לגמרי.

  

 

ניקוי רעלים מהגוף 


הגוף לא תמיד מצליח להתמודד עם חומרי הפסולת, ולסלקם בקצב הרגיל של חילוף החומרים. חומרי הפסולת משבשים את הפעילות הנורמאלית של התאים ומהווים קרקע נוחה להיווצרות מחלות על ידי החלשה נוספת של מערכות הגוף. לכן, רצוי מדי פעם בפעם לנקות את הגוף מרעלים. לפניכם הדרך לעשות זאת באמצעות תזונה מתאימה, מנקה וסופחת רעלים. מומלץ >>      
 
 
 
על פי תפיסת הרפואה הטבעית אחד הגורמים המרכזיים לפגיעות גופנית היא אכילת מוצרי מזון שהוספו להם תוספים כימיים – בין אם אלו חומרי הדברה, שהם חומרי רעל לחרקים (בהם משתמשים מגדלים ומגיעים אלינו דרך ירקות ופירות), חומרי צבע כימיים, חומרי שימור, טעם וריח ועוד. כל החומרים הללו גוף האדם מתקשה לעכל כראוי. על בסיס זה תוקפים חיידקים, וירוסים וכד', ונוצר שיבוש ביוכימי בפעילות הנורמאלית.
 
 
למה זה כדאי? 
 
רצוי לנקות רעלים מהגוף על מנת להיפטר מעומסים כמו שומן, להמריץ ולהרים אנרגיות חלשות, להגביר את תחושת הקלילות. ובעיקר- להוריד עומסים מהאיבר המרכזי בגוף האחראי על ניקוי הרעלים, הלא הוא הכּבד הנחשב למפעל הכימי הגדול של גופנו. הכבד מתעסק המון בניקיון וסינתזה של חומרים ורעלים בגוף. 
 
גם סיבות נפשיות, כגון: מתחים, כעסים ודאגות, יוצרים תהליכים כימיים מזיקים במערכת העצבים. מערכת העצבים מצידה משפיעה על תפקוד מערכת החיסון, ומחלישה אותה. כתוצאה מכך, הגוף עצמו נחלש ונתון למחלות פיזיות. 
 
התכווננות נפשית ושינוי תזונה הינם שני אלמנטים חיוניים להצלחת התהליך. במשך תקופה עלינו לצרוך ולהזין את גופנו במאכלים מעודדי ניקוי, סופגי רעלים ומורידי עומס מהכבד, על מנת שיוכל לעשות ניקיון. 
 
 
למי הניקיון מיועד? 
 
הניקוי טוב ומומלץ במיוחד לסוכרתיים, למעשנים קבועים, נוטלי כדורים על בסיס קבוע, לסובלים ממיגרנות וכאבי ראש כרוניים, לסובלים מבעיות עיכול (צרבות, כיבי קיבה, יציאות בלתי סדירות, גזים), לסובלים מאסטמה, משומנים בכבד ואבנים בכיס המרה, סובלים ממחלות עור, בעלי כולסטרול גבוה וטריגלצרידים גבוהים בדם, לסובלים מאלרגיות ונזלת כרונית ולנשים שרוצות להיכנס להריון (עם דגש על נשים שנטלו גלולות במשך שנים רבות), אנשים הבאים במגע קרוב עם חומרי הדברה וחשופים לפליטת גזים ורעלים. 
 
לא מומלץ- 
לנשים בהריון, לסובלים מאנמיה, לאנשים בתת- משקל, אנשים חלשים, בעלי לחץ דם נמוך, סבולים מבעיות בכליות, לקשישים עם חולשה. 
 
 
כמה זמן? 
זמן הניקוי המומלץ הוא שבוע, ומינימום הוא שלושה ימים. המקסימום הוא 3 שבועות. 
עם תום תהליך הניקוי מרעלים מומלץ להכיל אורח חיים עם תזונה נכונה, מודעת ונקייה יותר עם תפריט מאוזן.    
 
 
מה בתפריט? 
 
הצבע הירוק על פי הרפואה הסינית מיוחס וקשור לכבד. לכן, כל פרי או ירק בצבע הירוק מוזמן ביותר להיכלל בתפריט. 
 
ירקות: סלרי, נבטים, נבטי מש, נבטי דלעת, תרד, קישוא, שעועית ירוקה, אפונה, שומר, קולורבי, כרובית, אספרגוס, אבוקדו, אצות (יש להשרות במים לפני שימוש), מלפפון, ארטישוק, חסה, בצל ירוק, קייל, עשבי תיבול, כרוב ירוק. 
הכלורופיל הנותן בצמחים את הצבע הירוק הינו בעל יכולת חידוש תאים ורקמות פגועות, חיזוק ובניה של תאי הדם האדומים והלבנים, חיזוק המערכת החיסונית, בעל יכולת אנטי- בקטריאלית וטיהור הדם מרעלים ומזהמים, מוריד לחץ דם. 
כל הירקות הירוקים, ובמיוחד הארטישוק, בעלי יכולת לנקות ולטהר את הדם ולחדש רקמות כבד.    
 
פירות : תפוח עץ ירוק חמוץ, אגס. 
 
דגנים :  אורז מלא, קינואה, גריסי פנינה (טוב במיוחד לסובלים משומנים וכולסטרול)
 
קטניות: שעועית מש (ירוקה קטנטנה), עדשים ירוקים. יש להשרות לילה לפני.
 
שתייה:  חצי לימון טרי סחוט עם כפית שמן זית- בכל בוקר. מיץ מנבט חיטה- בעל יכולת מנקה, מחזק הדם, מחדש רקמות, מסלק רעלים ממחזור הדם.  
 
 
 
 
 
כללי מפתח לניקוי הגוף
 
1. לשתות הרבה לאורך התקופה- מים, מים עם לימון (בלי סוכר), והרבה תה צמחים מעודדי ניקיון ועשירים באנטי- אוקסידנטים. רצוי לצרוך כעלים יבשים לחליטה ולא בשקיקים. סוגי התה המומלצים: תה ירוק, תה יסמין, תה נענע, לואיזה, מליסה, לימונית, שן הארי. 
 
2. פותחים את הבוקר בחצי לימון סחוט עם כפית שמן זית (תערובת המעודדת סילוק רעלים מהגוף, מניע את מערכת העיכול, מחזק את המערכת החיסונית, עשיר בוויטמין C ובאנטי- אוקסידנטים). 
 
3. אפשר להתחיל את הבוקר עם מיץ נבט חיטה.
 
4. רצוי מאוד להשתמש  בירקות, פירות ודגנים ממקורות אורגנים (עם כבר מנקים...).
 
5. להימנע מסוכרים לבנים, מלח רב, מהפירות בננה, תפוזים ומלונים. 
 
6. יש לקחת בחשבון שתחילת הניקוי גורמת לתחושת חוסר אנרגיה וחולשה. כאשר הגוף עובד על ניקיון הוא מתעייף (זה מעייף לנקות לא?). לא להיבהל, התמסרו לתהליך, זה שווה ומשתלם.
 
7. בעלי יכולת הניקוי החזקה ביותר על הכבד: ארטישוק, שעועית מש (יש להשרות יום לפני הבישול), תבלין כורכום, חליטת תה שן ארי.
 
8. שילוב של קטניה (כשעועית מש) ודגן (כאורז מלא או אורז עם עדשים מג'דרה) יחדיו  יוצר ערך תזונתי של חלבון מלא המהווה תחליף לבשר, ולכן חשוב מאוד.
 

הניקוי מתחיל בתוכי

 

לפי הרפואה הסינית, אם יש מחלה, תרופות לא יעזרו, אם לא נעשה ניקיון של הגוף מבפנים ונשחרר את זרימת האנרגיה. אולי הגיע הזמן לעשות ניקיון יסודי ועמוק? נכון, אנחנו מדברים פה על דבר גדול מאוד בחיים. אבל אפשרי, ולא חייבים לעשות הכול בבת אחת. העיקר להתחיל.

קבלנה ממיטב המומחים של מכללת מעיינות- המרכז לרפואה משלימה   5 טיפים בחינם שניתן ליישם באופן עצמאי, בכל מקום וזמן שתבחרו. אם תיישמו אפילו רק אחד מהם- הרווחתן בגדול! אז בואו נתחיל >>

 

טיפ ראשון: טיהור הגוף על ידי עיסוי במלח

 

כן, קראתם נכון. היינו רוצים להתחיל דווקא בזה. הטיהור האנרגטי מתחיל מניקיון גופני. רובנו פוגשים את המלח כתבלין מרכזי ועל שולחן האוכל. אבל למלח יש גם תפקיד רוחני. למלח תפקיד חשוב בטיהור המזון- בהכשרת בשר במטבח היהודי- ובהתמרת גוף לכדי מזון אדם. תפקיד נוסף שממלא המלח הוא שימור. כלומר, שמירה על אנרגיה קיימת והגנה מפני התכּלות. שימוש רפואי נעשה במלח בחיטוי וריפוי פצעים. גופנו עצמו ספוג במלח, וחוסר איזון במלחים בגוף מורגש מייד. בעולם העתיק ערכו של המלח היה רב ונחשב כמתנת הטבע ואפילו תפס תפקיד פולחני חשוב. גם כיום, רבים מאמינים, גם על- פי היהדות, בכוחו של המלח לטהר חללים ואפילו להגן מפני עין הרע ורוחות רעות. כיום, כוחו המחטא והמטהר של המלח קורא לנו להשתמש בו גם לצרכינו הרוחניים. למלח מייחסים את היכולת לספוח לתוכו את מה שאינו רצוי או משרת אותנו ולהשאיר אותנו נקיים וזכים. למלח איכות טיהור עמוק במיוחד, הוא מוציא מגופנו רעלים. כאשר מעסים את הגוף במלח הדבר עלול לבוא לידי ביטוי כאדמומית על העור או גירוד מקומי. תופעות אלו חולפות לאחר מספר שעות.

סוג המלח חשוב. כפי שאנחנו משתמשים במלח גס או דק למאכלים מסוימים, כל עלינו להקפיד על סוג המלח בו אנו משתמשים לצרכי טיהור אנרגטי. המומלץ ביותר הוא להשתמש במלח אורגני טוב, איכותו עדינה יותר. אך עדיין, גם 'מלח בישול רגיל' יעשה את העבודה. מלח זה מלח. 

הוראות: יש להתחיל בניקוי רגיל של הגוף על ידי אמבט. לאחר צאתנו מהאמבט, כאשר אנחנו במרחב אינטימי ומוגן עבורנו, יש לקחת מעט מלח ולהוסיף אליו מעט מים. את המלח הלח יש לעסות בעדינות רבה לתוך גופנו. יש לעסות ולעטוף את הגוף כולו במלח על מנת לאפשר טיהור הוליסטי של הגוף כולו.

במקומות בהם מתעוררת תחושה המבקשת להתעכב עם העיסוי, יש לעסות עמוק יותר, ולהישאר בנקודה עד שמגיעה תחושת מיצוי. השקיעו בעצמכם, תנו לתהליך זמן. אל תעשו זאת בתנאים של לחץ או כאשר אתם ממהרים. תנו לעצמכם את הזמן להקדיש לכל תא וחלק בגוף כולו.

במקומות בהם המלח מרגיש לא נעים בנקודות מסוימות, זה הזמן להתבונן פנימה ולבדוק מדוע מקום זה רגיש יותר. לאחר סיום משיחת הגוף במלח, יש להמתין מעט ואז לרחוץ את הגוף במים שנית. תנו לגוף מנוחה אחרי העיסוי, התעטפו בבגדים נוחים ונעימים וחכו כחצי שעה לפני תחילת פעילות כלשהי.  

            

טיפ שני: התבוננות פנימית

 

הרבה פעמים אנחנו מנסים לעשות שינוי בחיינו, לזמן דברים חדשים, לפנות לאפיקים שתמיד עניינו אותנו, להתנסות ולחוות. אבל משהו חוסם אותנו, מעכב, מונע. הציצו אל תוך נפשכם פנימה. כמה אמונות חוסמות יש שם? כמה מטענים? כמה עכבות וחסמים? ואולי הגיע הזמן להיכנס עמוק פנימה ולנקות את כל "האבק" הנפשי שלנו? תחשבו על כל התכניות שמחכות במגירה להתגשם, חשבו על כל הכאבים שהיינו רוצים שיתנקו וייעלמו מאיתנו. אז בתור התחלה, קחו דף ועט, או אפילו פתחו קובץ וורד במחשב אם זה נוח לכם יותר, וכתבו לפחות שני דברים שהייתם מאוד רוצים להגשים בחייכם. זה יכול להיות אפילו תכנית מאוד גרנדיוזית או אפילו משאלת לב כמוסה, שינוי שהייתם מאוד רוצים לחולל בחייכם או להיפטר מהרגל רע ומגונה שדבק בכם. תוציאו את זה על הדף, ולצידה, כתבו למה אתם לא ממשים ומיישמים זאת. אנחנו לא מבטיחים תשובות, אלא שהדרך כאן היא החשובה. להתחיל להוציא, לפתוח מגירות ולכתוב באופן הגלוי ביותר בניכם לבין עצמכם, בלי לטייח או לעצום עיניים. "שפכו" הכול, כל מה שרובץ על הלב בכבדות. אין כאן תשובה נכונה או לא נכונה. מה שחשוב כאן זה לפתוח ולנקות. לפני שתעשו זאת, לא ניתן יהיה לגשת לנושא ולטפל בו בעתיד, מתי שתחליטו להמשיך בתהליך. בינתיים, ההתבוננות והמודעות לנושא היא המטרה. אחרי שתסיימו את תהליך הכתיבה אתם אמורים לחוש מייד הקלה. גדולה או קטנה. אם גם הזלתם דמעה תוך כדי, סימן שממש הייתם תלמידים מצטיינים. ואם לא חשתם את ההקלה המיוחלת, סימן שלא הייתם מספיק אמיתיים עם עצמכם וחבל. אן אין אני לא- מי לי. איש לא יכול לעשות זאת עבורכם או במקומכם.

 

 

 

טיפ שלישי: עלי על הסוס  

 

מהם אותם כבלים שלא מאפשרים לנו להתקדם? למה קשה לנו להגיע ליעדים החדשים שהצבנו לעצמנו? לעיתים אנחנו מרגישים שיש כבלים דמיוניים שמעכבים את התקדמותנו ומושכים אותנו אחורה. זה מרגיש כאילו כל הווייתנו מתנגדת לשינוי. בתפיסה הרוחנית אותם "כבלים" הם בעצם פחדים ואמונות המהווים חסמים ועכבות המונעים מאיתנו להתקדם ולפרוץ קדימה. לגלות עולמות חדשים. הפחד תמיד רוצה לקבע אותנו בישן ובמוכר.

כל טריטוריה חדשה נתקלת מייד באמירה מצידו: "עזבי, את לא תצליחי. בשביל מה לך, לא עכשיו, זה לא מתאים, חשבי על ההשלכות, האם את מסוגלת בכלל להתמודד איתן? תשאירי את זה כבר ככה". זו דרך מאוד אפקטיבית שבה אנחנו מדברים אל השכל, אל ההיגיון. הפחד יושב לו חזק בתאי הגוף שלנו, מתביית, ולא כל כך פשוט לפנות אותו. האמונות המגבילות הן בעצם הצידוקים של הפחד לקיומו. כך הוא מסביר לנו באופן מנומק מדוע הוא קיים וממה הוא שומר עלינו. אנו יכולים כמובן לדבר עם הפחד ולנהל איתו שיח שבו נעלה צידוקי נגד ו"נשכנע" אותו לשחרר את אחיזתו. גם את זה מומלץ מאוד לכתוב, בהמשך ליומן האישי שכבר התחלתם לכתוב בשלב הקודם. תסבירו לפחד למה הוא לא צודק. נכון, יש לפחד הרבה מה להגיד לנו. בלי סוף. אבל כל אלו הם פטפוטים ורעשים מיותרים. בבקשה הנמיכי את התדר הזה, השקיטי אותו ותתחילי לענות לו ובמקביל, תתחילי להקשיב לעצמך. לרצונות האמיתיים שלך. נכון, אין מושלם והחיים מרוכבים. אבל אל תתני לפחד לנהל אותם בשום פנים ואופן. קחי את המושכות בידייך ותתחילי לדהור. תחילה עלי על הסוס, באיטיות, ולאחר מכן, לאחר שתתרגלי לתנועה, הקצב יגבר והפחדים יוותרו מאחור.

 

 

 

 

 

טיפ רביעי: אז מה באמת קורה לנו שם ברמה האנרגטית?

 

כאן נכנס לתמונה הניקוי האנרגטי. בשלב זה נשתמש באנרגיית האור על מנת לנקות את כל תאי הגוף ממה שמיותר לנו ואינו משרת אותנו יותר. כלומר, לאחר שזיהינו את הגורמים המעכבים אותנו מהגשמת חלומותינו, מאוויינו ורצונותינו, אם זה הפחד או אמונה שאינם נחוצים לנו יותר, שטפו את אלו מכל תאי הגוף. עבור משימה זו נגייס לצידננו את אנרגיית האור. שכבי פרקדן בפישוט איברים, במקום נוח ומוגן עבורך. התיידדי עם אנרגיית האור, היא באה לעזור לך. אנרגיית האור היא אנרגיה עוצמתית ביותר המאפשרת לנו לחולל כל שינוי ברמה התאית של הגוף בצורה  יעילה, מהירה ופשוטה. תנו לה ממשות בתהליך, תראו אותה בעיני רוחכם. זה יכול להיות למשל בדמות תדר אור היורד אליכם או אפילו בדמות אלומת אור שמש רחבה ורכה הנכנסת אל הגוף ועוברת על כל תא ותא בסבלנות ובדקדקנות. אל תמהרי. תהיי יסודית. תעברי על כל גופך, החל מאצבעות הרגליים, עלי לאט לכיוון השוקיים, אזור האגן, הבטן, החזה, הכתפיים והידיים, הגרון. באזור הראש עברי על כל חלקי הפנים- הסנטר, השפתיים והפה, האוזניים ומשם ללחיים, לעיניים, אזור המצח והקרקפת. תעשי לעצמך מסאג' אור. לסיום- שטפי את כל גופך באמבטיית אור שעשית לעצמך היורדת בצורת ספיראלה המנקה את כל התאים וכל האנרגיה המיותרת נשטפת ונשלחת בחזרה אל האור, שם הכול הופך להיות אור. שטפי הכול ותני לכל הפחדים והכאבים להישטף ממך ולצאת כמו היו זפת שדבקה בך דרך קצות אצבעות הרגליים.

מדיטציה עם אנרגיית האור היא מדיטציה המעלה את התדר שלנו גבוה. כאשר אנחנו נמצאים בתדר הגבוה הזה ניתן לחולל שינויים במהירות ובקלות. אנרגיית האור היא אנרגיה מופלאה אשר ניתנה לנו במתנה וזמינה לנו כאשר אנחנו מבקשים ריפוי לעצמנו. היא מנקה את המיותר ומפנה מקום להכניס את החדש והרצוי.  

אתם מוזמנים לנסות את זה בעצמכם: לעצום עיניים, לקחת כמה נשימות עמוקות ולבקש שממקור האור הגבוה ביותר אנרגייה של אור תרד אליכם, תיכנס דרך קודקוד הראש ותנקה את כל חלקי הגוף, כל הצ'אקרות וכל תאי הגוף. האנרגיה יורדת בתנועה ספירלית ומנקה את כל התאים וכל האנרגיה המיותרת נשטפת ונשלחת בחזרה אל האור שם הכל הופך להיות אור.

 

טיפ חמישי: לנשום ולשתות

 

נכון, זה נשמע מאוד פשוט וטריוויאלי. כל רגע אנחנו נושמים, ומים רובנו שותים. אבל את האמת, שלא מספיק. רובנו נושמים עד לחזה ולא עמוק עד לקרקעית הבטן. נשימותינו קצרות ולא רגועות. נשימתנו מתקצרת בעקבות זאת והגוף לא מקבל את אנרגיות החיים החיוניות והחשובות כל כך לגופנו. אותו דבר עם מים. האם אנחנו שותים מספיק? תשתו, מה אכפת לכם? זה לא עולה הרבה ויקר מפז. יש עוד רבות מה להרחיב בנושא אך בינתיים, לצורך תהליך הניקוי האנרגטי ובלי להכביר מדי במילים- פשוט תנשמו כמו שצריך, עמוק ורגוע, בלי הרבה טכניקות בינתיים, באופן הנוח לכם ביותר. וגם תשתו. כוס ועוד כוס. מייד תרגישו יותר טוב. כל פעם שתחושת פחד או אפילו לחץ תתקוף אתכם לאורך התהליך, תנשמו עמוק לתוך המקום הזה וגם תשתו ותרגישו כיצד האנרגיות החיוביות של שני המצרכים הכל כך בסיסיים הללו, אוויר ומים, נוגעים במקום הכואב, הפגוע, השורף. נשימה ושתייה עוזרים באופן שלא ניתן לתאר בכלל להרגעת המתח והפגת הפחד והלחץ הנפשי. 

 

 

 

מולקולות שמחות

קיימת סינרגיה בין גוף לנפש, הם תומכים ומשלימים זה את זה. אף מערכת בגוף שלנו לא פועלת באופן בלעדי. כולן קשורות זו לזו, הרגשית והפיזית כאחד. על ציר התגובות בגופנו ועד ליצירת מולקולות שמחות המאפשרות לנו לנהל ולחיות חיים טובים ובריאים יותר במאמר הבא >>    

האיכות של הבריאות הרגשית שלנו באה לידי ביטוי במצב הפיזי של הגוף. בלימודי פסיכותראפיה הוליסטית במכללת מעיינות- המרכז לרפואה משלימה מעמיקים בלימוד הברית החזקה שבין בריאות הנפש לבריאות הגוף שלנו; כיצד הסינרגיה בין הגוף לנפש מתקיימת ופועלת, וכיצד כלל מרכיבי הגוף והנפש תומכים ומשלימים זה את זה. זוהי אחת התובנות החשובות בחקר המוח בתקופה האחרונה, ההבנה שלא ניתן לעשות הפרדה ביניהם. למערכת היחסים האינטימית הזו, בין הביולוגי להיבטים הנפשיים והרגשיים ישנה משמעות עצומה על ההוויה שלנו. היו מי שכבר טבעו את המושג של "חיבור בין הגוף לנפש".

באופן הכי פשוט, כאשר יש מחשבה, תחושה של רגש, או דחף לפעול- הגוף מגיב. כל המערכות הרגשיות והנוירולוגיות, כולן מדברות את אותה השפה הכימית. לא משנה מה קורה רק במערכת אחת. כל מערכת משפיעה על חברותיה. ברוב המקרים אנחנו לא מודעים להשפעה שיש למוח על הגוף, שכן באופן גורף אינה מודעת. כאשר יש לנו מחשבה, גירוי או תחושה ("אוי ואבוי, שכחתי לכבות את התנור!"), נוירו- כימיקלים משתחררים לזרם הדם ומתחולל שינוי בכימיה של המוח ושל הגוף.

כאשר אדם מרגיש לחוץ, נסער או שהוא בחרדה, הגוף מאותת לו שמשהו לא בסדר. לא צריך להיות רופא כדי לדעת שלחץ דם גבוה או התכווצויות בבטן אלו הם תסמינים הבאים לעיתים קרובות בעקבות אירוע מלחיץ במיוחד. למעשה, כאשר הבריאות הנפשית שלנו "ענייה", ישנו גם הסיכוי שניתקל בכל מיני כאבים גופניים, כגון: גב, כאבים בחזה, עייפות קיצונית, נדודי שינה, דפיקות לב מואצות, הזעה, עלייה במשקל ועוד.    

רגשות, כאשר הם משורשים בחיווט עצבי עמוק הם יכולים להשפיע לרעה לשנות את הסביבה הנוירולוגית- רפואית הפנימית שלנו. קחו למשל את תגובת הלחץ. כאשר אנו משוכנעים שאנו עומדים בפני איום פיזי או רגשי (מערכת העצבים אינם עושה הבחנה), סדרה של אירועים הורמונאליים מופעלים על ידי ציר ה- HPA  (ההיפותלמוס-יותרת המוח-יותרת הכליה).

ציר ה- HPA הוא הליבה של תגובת הלחץ בגוף. זה המנגנון שבאמצעותו רגשות מקיימות אינטראקציה מהירה עם המערכת ההורמונאלית, עם המערכת החיסונית ומערכת עצבים. הציר הזה למעשה מוביל את כל המערכות הגופניות להפעיל "התראה אדומה" ומכינה אותו לקרב. לעיתים, מתחולל כמעין סכסוך או חוסר שליטה בציר ה- HPA. שלא במפתיע, תופעה מצערת זו כמעט תמיד היא מנת חלקם של הסובלים ממחלה כרונית.

 

ישנם אנשים שעל מנת להתמודד עם החיים מגיעים לכדי מצב שבו הם מפעילים מעין "כיבוי" של הרגשות. מצב כזה כמעט תמיד מבטיח ירידה בבריאות הגופנית; הפעלה מתמשכת של מסלולי המתח (דרך ציר ה- HPA) נוטה להחליש את יכולתו של הגוף להילחם בזיהומים; מחקרים מראים שיש התאמה חזקה ביותר בין הדחקה של כעס לבין הסיכוי לחלות במחלות לב.

לעומת זאת, תמיכה חברתית יוצרת חיץ חזק נגד לחץ. יציבות רגשית משתנה עם כמות אספקת הסרוטונין במוח. מחקרים מראים כי רמות של סרוטונין, עולות ויורדות ביחס למעמדו החברתי של האדם. שלא במפתיע, מעמדו החברתי של אדם תלוי במידה רבה ביכולתו ליצור קשרים עם אחרים. לסיכום: בעיות רגשיות שאינן מטופלות לאורך שנים ארוכות, מעלות את הסיכון הבריאותי ובסופו של דבר תבואנה לידי ביטוי בתסמינים גופניים. כי כאשר רגשות כרוניים מודחקים, המודעות נפגעת וההגנה הטבעית של הגוף מתבלבלת ומשתבשת. הרגשות הופכים לאיום על בריאותו של האדם ולא ההגנה עליה.

מודעות היא המפתח לשינוי!

ü      לא רק שהמוח משפיע על הגוף, אלא המודעות לגוף, של איך ואיפה היא מחזקת את המערכת הרגשית, עוזרת לרפא את הנפש!

ü      המוח שלנו יכול להדחיק רגשות וזיכרונות כואבים, אבל הגוף זוכר את כל זה, ותמיד אומר את האמת!

ü      רגשות מחוויות עבר "מאוחסנים" בגוף ויש להם השפעה חזקה על איך נתנהג ואיך נרגיש עם עצמנו שלא במודע. אם מביאים את הרגשות והזיכרונות הלא- מודעים הללו למודעות, מתרחשת הזדמנות לשנות את הדפוסים הישנים שמונעים מאיתנו לחיות את החיים במלואם ובצורה בריאה יותר.

הגוף הוא השער למודעות. הביקוש ליוגה, מדיטציה, טאי צ'י ועוד, זינק בשנים האחרונות מאחר ואנשים  מחפשים הקלה מהמתח והלחץ של חיי היומיום. עכשיו זה ידוע לכל כי הרגעת הגוף מרגיעה את הנפש.

טכניקות עבודת גוף כגון עיסוי, דיקור, תרגילי נשימה, נועדו לשפר את הבריאות ואת התפקוד הפיזי. טכניקות עבודת גוף מסוג זה מסייעות להרמוניה ולאיזון מחדש של מערכת העצבים והמערכת ההורמונאלית, משפרת את המצב הבריאותי והתפקוד הפיזי ובכך גם משפרת את התנאים הפסיכולוגיים של האדם.

יתר על כן, כאשר טכניקות אלה משמשות בשילוב עם פסיכותרפיה, המודעות של איך הגוף מחזיק לחץ פיזי, תקינות המערכת הרגשית שלנו משתפרת באופן משמעותי. תהליך טיפולי באמצעות פסיכותראפיה גם מאפשר פתרון בעיות  שלא ניתן היה לפתור אותן באופן מודע. הבאת תודעה לגוף מביאה ומחברת את ההכרה לרגשות.

השילוב של פסיכותרפיה ועבודת גוף יכול לייצר שינויים מבפנים החוצה:

  • אופן התגובה מבחינה פסיכולוגיסטית ללחץ. 
  • אופן התגובה מבחינה פסיכולוגיסטית לכעס. 
  • אופן התגובה ודרך ההתייחסות לאחרים. 
  • המהירות שבה ניתן להתאושש ממחלה או מפציעה. 

הגוף הוא השער למודעות. הביקוש ליוגה, מדיטציה, טאי צ'י ועוד, זינק בשנים האחרונות מאחר ואנשים מחפשים הקלה מהמתח והלחץ של חיי היומיום. עכשיו זה ידוע לכל כי הרגעת הגוף מרגיעה את הנפש. באמצעות טיפול הוליסטי, מחשבות חיוביות ורגשות  טובים ניתן לגרום למפל של "מולקולות שמחות" בגוף. על ידי פיתוח וייצוב התהליך הטבעי הזה, פסיכותרפיה הוליסטית יכולה להרחיב באופן משמעותי את היכולת של האדם להסתגל ולשגשג, כדי לקבל את המרב מהחיים שלו.

 

66
אט

  

 מרצה: רחל זליקוביץ, נטורופתית, מרצה לתזונה ב'מכללת מעינות - המרכז לרפואה משלימה' ומנחה סטודנטיות בקליניקה. 

גורמים רבים אחראים ליובש יתר של העור: גיל, מיקום גיאוגרפי, עונת השנה, יובש ולחות  בבית ובמקום העבודה ותדירות השימוש במים וסבון וחומרי ניקוי. כולנו יודעים שאוויר מדברי חם גורם ליובש העור, אך באותה מידה מאבד העור מלחותו בהיותו חשוף למשבי רוח חורפיים קרים. 

החורף בישראל נחשב קל באופן יחסי, אך למרות זאת החימום מהמזגנים והלחות הנמוכה גורמים לעור להתייבש. סקר שנערך מראה כי כ-14% מהישראלים סובלים מבעיית יובש עור, כאשר נשים סובלות מעור יבש יותר מגברים. אצל רבע מהנשאלים היובש בעור הוא עונתי, ומורגש בעיקר בחורף ובעונות המעבר. גם אלו שלא סובלים מבעיות עור מיוחדות. 
 
בתקופה של יובש, בעיקר בחורף, חשוב מאוד להיערך נכון כדי למנוע את היובש, ולהימרח "מבעוד מועד", היובש בחורף מופיע בעיקר בעור הפנים, כפות הידיים ובשוקיים, החשופים יותר לפגעי מזג האוויר אך גם בשאר הגוף יש חשיבות גדולה למניעה ולהענקת לחות לעור על בסיס יומי. התנאים הסביבתיים בחורף פוגעים בשכבת השומן (החלב) המגנה על העור, וגורמים לאיבוד מים מהשכבות הפנימיות שלו. העור נעשה אדום, מכווץ, מעקצץ או שורף ומלווה בתחושת אי נוחות ואף גירוד וסדקים. במקרים קיצוניים של יובש מתווסף גרד עז, שעלול להסתיים אפילו בזיהום משני. תופעת יובש העור מחמירה בחורף אצל הסובלים מבעיות עור במהלך כל ימות השנה: ילדים ומבוגרים בעלי עור רגיש ויבש, או הסובלים ממחלות יובש כמו "אטופיק דרמטיטיס"(אסטמה של העור). 
 
טיפים לשמירה על העור: 

 

שתייה- חשוב להקפיד על שתייה מרובה! 

  

מניעה - הוסיפו כל הזמן לחות לעור. המקום הרגיש ביותר הוא כפות הידיים, לכן כדאי למרוח קרם לחות על הידיים אחרי כל מגע במים ו/או סבון. אפשר להחזיק שפופרת קרם במקום נגיש כדי לא לשכוח למרוח מספר פעמים ביום. חשוב לבחור קרם ידיים שנספג היטב בעור; קרם שאינו נספג אינו יעיל. 
 
מים ומקלחת  

 -מגע רצוף ורב של העור במים מייבש אותו. רצוי לוותר על מקלחות ארוכות (5 דקות ומעלה) ועל אמבטיות קצף.    

- העדיפו להתקלח במים פושרים ולא במים חמים. 

 צמצמו שימוש בסבון ככל האפשר. ניתן להשתמש בתרחיצי לחות המועשרים בקרם לחות.