מה זה נטורופתיה?

בין שלל השיטות שיש לרפואה המשלימה להציע בולטת במיוחד שיטת הנטורופתיה. לשיטה זו יש מקורות קדומים ביותר. מקורה ברפואה העממית המסורתית של יוון העתיקה. המילה "נטורופתיה" מקורה בלטינית ויוונית, ומשמעותה המילולית היא: "מחלה טבעית".

היא הייתה במשך אלפי שנים שיטת רפואה מקובלת בעולם המערבי ובמזרח התיכון. היא משלבת בתוכה ידע עדכני מהרפואה המערבית המודרנית יחד עם גישה מסורתית והוליסטית. כמו ברוב שיטות הטיפול של הרפואה המשלימה, גם כאן שמים דגש בקשר שבין הנפש והגוף. בבסיס השיטה הנטורופתית עומדת התפיסה של שימוש חכם ומושכל במשאבי הטבע לצורך מניעת תחלואה מבעוד מועד וריפוי מחלות קיימות. הדבר נעשה על ידי : הקניית אורח חיים בריא, שימוש בצמחי מרפא טבעיים, תזונה נכונה ובעוד שיטות המשמשות ככלי טיפולי, כדי לאפשר לגוף לאזן ולווסת תהליכים במטרה לרפא את עצמו.

נטורופתיה איך זה עובד בפועל?

כמו טיפולים רבים בעולם הרפואה המשלימה, לא מתחילים תהליך טיפולי לפני שמבצעים 2 שלבים:

אבחון – הנטורפת מתשאל את המטופל על מצבו הרפואי, הרגלי התזונה, השינה ואורח החיים ביום יום

יצירת תוכנית טיפולית מותאמת אישית – לפי תוצאות האבחון נבנית תוכנית טיפולים אישית,כל אדם על פי הצורך שלו.

לפני שמתחילים ליישם את תוכנית הטיפולים בפועל, המטפל מנחה את המטופל ומדריך אותו על מנת להבין טוב יותר את אפשרויות הטיפול והשינויים שצריך ליישם בחיי היום יום על מנת להאיץ ולייעל את תוצאות הטיפול.

יישום התוכנית כולל בדרך כלל:

  • המלצות לתזונה נכונה וטבעית
  • תוכנית לפעילות גופנית,
  • ייעוץ בנושא צמחי מרפא
  • תוספי תזונה
  • לימוד טכניקות הרפיה

נטורופתיה ותזונה נכונה 

אחד המרכיבים החשובים בטיפול הוא שינוי בהרגלי התזונה של המטופל. התפריט נבנה בשיתוף פעולה  עם המטופל ונועד לסייע לגוף לבנות תאים חדשים ורקמות בריאות. להשלמת התפריט ימליץ המטפל בדרך כלל על  תוספי מזון המכילים ויטמינים ומינרלים. בהמשך הטיפול תתקיים גם הדרכה מפורטת על מרכיבים שאנו אוכלים ביום יום העלולים לפגוע בגוף וביכולות הריפוי שלו.

לאחר מכן עוברים לשלב הפגת המתחים. מלמדים את המטופל להגיע להרפיה בעזרת תרגילי הרפיה, דמיון מודרך ותרגילי נשימה. חלק מתהליך כולל גם, פעילות גופנית קבועה שעוזרת לחזק את הגוף כגון: אימון הליכה מהירה או מתיחות.

יש מגוון מכללות ללימודי נטורופתיה. על מנת להגיע לרמה מקצועית טובה בתחום מומלץ לבחור מוסד לימודים המשלב ידע תיאורטי עם ניסיון מעשי בתחום ושיש לו בוגרים ממליצים.

 

עדנה דביר

רכזת מסלול פסיכותרפיה | BFRP  מטפלת מוסמכת מטעם מרכז באך באנגליה, בעלת מרכז "מפתן" מרכז טיפולים והכשרה לניהול משאבי אנוש ותמיכה אישית

מכללת מעינות
לימודי רפואה משלימה

בית הדפוס 11, גבעת שאול, ירושלים
איך מגיעים אלינו?

מלאי את הפרטים
ויועצת לימודים תחזור אליך בהקדם

דילוג לתוכן