לימודי תומכת לידה מקצוע מבוקש ביד

ודאי שמעתן על התחום המרגש והנפלא הנקרא "תומכת לידה" או בשמה הלועזי הנפוץ דולה. המילה באה מהשפה היוונית ומשמעה המשרתת העוזרת לאישה. בעידן המודרני המונח דולה מתייחס לתומכת לידה כלומר  לאישה שעברה הכשרה מקיפה, בתחומי הריון ולידה והתקופה שאחריה.תפקידה של תומכת הלידה היא לעזור לתמוך ביולדת, לעבוד לצד הצוות הרפואי בנוסף לו. במיוחד להורים חסרי נסיון בתחום שזו היא להם הלידה הראשונה שהם חווים, הדולה יכולה להיות משמעותית מאוד בהפחתת המתח בתקופת ההריון ובמהלך הלידה.

רבים שואלים האם ההכשרה היא רפואית לכל דבר? התשובה היא שלא. במסגרת לימודי תומכת לידה אין הכשרה רפואית מקצועית. ההכשרה במכללה כוללת הרצאות ושיעורים בהנחיית רופאות ,מיילדות ויועצות הנקה במקביל למטפלות מומחיות ברפואה משלימה, נטורופתיות ועוד.

חשוב לציין שתומכת לידה היא לא תחליף לרופא נשים או אחות מיילדת. אבל היא בהחלט, יכולה להציע טיפול ותמיכה המשלימים את מה שהצוות הרפואי לא תמיד יכול לתת.

מה עושה תומכת לידה?

תומכת לידה מקצועית מיומנת בשיטות טיפול שונות, ומציעה תמיכה וסיוע בתקופה הלא פשוטה של ההריון. לפני הלידה תפקידה להרגיע את הגוף ובעיקר את המחשבות של האשה ולהפיג מתחים על מנת שתהיה נינוחה יותר. אחת הדרכים היא מתן מידע ותשובות לשאלות קטנות כגדולות כדי לתת לאישה תחושת ביטחון ואל חשש מפני הלא נודע. דרך נוספת היא יכולה הדרכת האישה לעיסוי במקומות כואבים ומידע כיצד עליה להתמודד עם כאבי גב ,צירים, ועוד דברים שמטרידים בתקופה הקרובה ללידה. התומכת משמשת גם כדמות קבועה שניתן לפנות אליה לתמיכה רגשית להתמודדות טובה יותר עם כל החרדות והשאלות העולות לזוג בתקופה האחרונה של ההריון.

תפקיד נוסף הוא שיפור התקשורת. למקרה הצורך היא יכולה לשמש כאשת קשר בין היולדת ומשפחה לבין צוות בית החולים. לפעמים קשה לבני המשפחה לתקשר עם הצוות הרפואי במיוחד הרופא. ברגעים אלו תומכת הלידה נכנסת לפעולה ויכולה להועיל כאשת קשר, לעזור להרגיע את המתח של בני המשפחה וגם לתת להם מידע על מה שקורה במהלך הלידה או על התינוק ומצבו.

כמו בכל התחומים גם כאן חשוב מאוד לקבל הכשרה ממכללה מקצועית ומוכרת על מנת להשתלב בשוק העבודה בקלות. מכללת מעינות היא מהמובילות בתחום ההכשרה בישראל

המרצה הראשית בקורס היא לא אחרת משרה משולמסון המוכרת היטב בתחום. שרה היא תומכת לידה מנוסה למעלה מ-20 שנים, פיתחה את שיטת "עבודת אישה" הנלמדת במהלך הקורס.

לא פלא שהבוגרות שלנו משמשות בתפקידי תומכות לידה והן מאוד מוערכות בכל בתי החולים בירושלים ובכלל, היכולת שלהן  לדעת את מקומן לצד המקצועיות וההכלה היא מכלול חשוב לתומכת לידה טובה.

מכללת מעינות
לימודי רפואה משלימה

בית הדפוס 11, גבעת שאול, ירושלים
איך מגיעים אלינו?

מלאי את הפרטים
ויועצת לימודים תחזור אליך בהקדם

דילוג לתוכן